Czwartek, 30 listopada 2023

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

„Kozia” gra na 102. Jubileusz LKS Ruda Kozielska

01.08.2022 07:10 | 0 komentarzy | ma.w

Spóźniony, ale szczery - taki był festyn towarzyszący obchodom 100-lecia klubu, który odbył się dwa lata po właściwym terminie. Zatrzymała go pandemia. Do „Koziołków” przyjechał z prezentami wiceprezes PZPN Henryk Kula.

„Kozia” gra na 102. Jubileusz LKS Ruda Kozielska
Prezes ŚZPN Henryk Kula nagradza LKS Rudę Kozielską z okazji jej 100-lecia. Obok prezes Wojciech Węglorz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Aktualnie LKS walczy o powrót do klasy B, a w ostatnim sezonie „zabrakło jednego punktu, albo pół minuty”, żeby grać w barażu o awans. - Pstrążna przeskoczyła nas w tabeli, strzelając bramkę w doliczonym czasie i nasze plany wciąż są te same, czyli grać, chociaż w klasie B - mówił nam prezes Wojciech Węglorz, który od 30. lat zasiada w zarządzie klubu. „Kozia” ma bogate tradycje A-klasowe. W tej klasie rozgrywkowej spędziła wiele sezonów w czołówce. - Potencjał na awans jest - zapewniał pan Wojciech.

Grają tuż po Sylwestrze

Za co kocha swój klub? - Tak jakoś wyszło, że jak przyszedłem tu na to boisko, to od razu mi się spodobało i jestem tu do dzisiaj - śmiał się sternik klubu. Obecnie mieszka na rudzkiej Brantolce, ale od 22 lat prezesuje „Koziołkom”. - Serce wciąż jest żółto-zielone - dodał prezes nawiązując do barw klubowych.

U nas zawodnicy są gospodarzami obiektu

LKS co roku organizuje akcję Lato dla miejscowych dzieci oraz festyn wakacyjny w ostatni weekend lipca. Pandemia naruszyła tą tradycję, ale 31 lipca 2022 roku można było znowu się tu spotkać.

- Od 28 lat odbywa się u nas mecz noworoczny, w którym grają kawalerzy kontra żonaci. On cieszy się dużą popularnością, choć forma, wiadomo - posylwestrowa bywa różna - stwierdził W. Węglorz.

Ze spraw pozaboiskowych w klubie zmierzają do wymiany oświetlenia boiska. - Odkładamy na kupkę, ale jeszcze mamy za mało - poinformował prezes.

Transmitowaliśmy przebieg uroczystości jubileuszowych

- To jest swojski klub, tu wszyscy są wolontariuszami. Zawodnicy są jednocześnie gospodarzami obiektu i nie mamy nikogo na etacie. To się jednak sprawdza, bo obiekt prezentuje się dobrze - podsumował pan Wojciech.

Ambicja jak nigdzie indziej

Przez 17 sezonów „Kozię” prowadził trener Ryszard Ochalski. Doświadczony szkoleniowiec związany w swojej karierze z Rafametem, Włókniarzem Nędzą, czy klubem z Dziergowic, uważa, że właśnie w Rudzie Kozielskiej spędził najlepsze lata. - Tu były chłopaki, które chciały grać w piłkę. Czy deszcz, czy śnieg, oni zawsze przychodzili. Sukcesy nie brały się z powietrza, a przecież grali za kiełbaskę po meczu i nic więcej. To był mój najlepszy klub, najprzyjemniej mi się tutaj trenowało. Byliśmy w A-klasa, czołówka przez długie lata, choć to niewielka wioska. Ten zespół potrafił grać w pierwszej szóstce. To było niespotykane gdzie indziej i nie wiem, czy w wyższych ligach było tyle ambicji, co tu - wspominał pan Ryszard. Wymienił jako wyjątkowych graczy: Zygusia Kręcichowsta, Lucka Węglorza i Benio Mierę.

To był mój najlepszy klub

- Jednak pamiętajmy, że cała drużyna miała tu znaczenie, wygrywaliśmy wszyscy - dodał. Jak mu się grało na boisku w środku lasu? - Gdybym miał wtedy boisko o współczesnej murawie, to w tamtych latach gralibyśmy w okręgówce. Niestety wtedy był tu piasek - przyznał trener, były piłkarz Siarki Tarnobrzeg, od pół wieku mieszkający w gminie Kuźnia Raciborska.

Rasiak strzelał, Bogusz grał

Dopisali goście honorowi - w niedzielne popołudnie przybyli do Rudy Kozielskiej: starosta raciborski Grzegorz Swoboda, wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, wiceprzewodniczący rady miejskiej Ilona Wróbel, sołtys Gizela Górecka, wiceprezes PZPN i szef ŚZPN Henryk Kula, prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert, szefowa MOKSiR Anna Kijek i reprezentujący Nadleśnictwo Rudy Raciborskie jego rzecznik prasowy Roman Suska.

Tu się rodzi przyszłość polskiej piłki

- Zawsze z okazji historycznej rocznicy jest odczyt o historii, ale ponieważ jesteśmy dwa lata spóźnieni to nie będę tego robił - zaczął oficjalne obchody prezes Węglorz. Przypomniał jedynie, że klub zaczynał od szlagbala, zanim zajął się futbolem.

Szef klubu wspomniał jednak o wcześniejszych jubileuszach. W 1983 roku do Rudy Kozielskiej przyjechał mistrz Polski Górnik Zabrze. Wygrał z miejscowymi wysoko. W 2000 roku gdy świętowano tu 80-lecie, na boisku pod lasem zawitała ówcześnie trzecia drużyna w Polsce - Odra Wodzisław. - Zwyciężyli nas 13:1. W składzie był Grzegorz Rasiak, znany piłkarz, kadrowicz. Strzelił nam gola - wspominał Węglorz. „Kozia” rywalizowała na jubileuszowych obchodach także z Kembudem Jelenią Górą, czy juniorami Wisły Kraków.

Gmina, która kocha futbol

- Trochę znanych klubów grało na naszym małym boisku. Był też turniej drużyn niezrzeszonych, a na nim wystąpił obecny piłkarz Leeds United. Grał na tym boisku, Mateusz Bogusz z narodowej kadry młodzieżowej, jej kapitan. Przyjeżdżają do nas jego dziadkowie Franek i Dana, brawa dla nich za takiego wnuka - podkreślał pan Wojciech.

Prezes Kula przyznał, że po raz pierwszy jest w Rudzie Kozielskiej i urzekło go malownicze otoczenie stadionu. - Piękna jest ta przyroda wokół. Miejscowym działaczom dziękuję, że się im chce. Mieszka tu niewiele ludzi, a klub ma takie tradycje i wciąż szkoli młodzież. Jak się śmieje dziecko, to śmieje się cały świat i o to trzeba dbać - mówił wiceprezes PZPN, życząc klubowi awansu co najmniej do klasy B.

Doceniamy kluby z małych miejscowości