Sobota, 2 grudnia 2023

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Przetarg na stadion będzie odwołany. Radni i urzędnicy chcą wspólnego głosu

25.08.2022 15:13 | 10 komentarzy | ska

Podczas posiedzenia komisji promocji, sportu i rekreacji 25 sierpnia radni oraz urzędnicy podjęli dyskusję na temat ostatecznej wizji stadionu miejskiego po remoncie. Okazuje się, że ta wizja nie jest spójna i dlatego powstanie zespół, który będzie mieć na celu wypracowanie jednomyślnego stanowiska opartego na kompromisie. Dlatego też trzeba będzie unieważnić postępowanie przetargowe, które obecnie trwa.

Przetarg na stadion będzie odwołany. Radni i urzędnicy chcą wspólnego głosu
Czwartkowe posiedzenie komisji sportu. fot. UM Wodzisław Śląski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przetarg na stadion będzie odwołany. Radni i urzędnicy chcą wspólnego głosu

Radni i urzędnicy dyskutowali o stadionie ponad dwie i pół godziny. W tym czasie zaprezentowano różne stanowiska, w większości bardzo zróżnicowane. Jedni chcieliby bieżni lekkoatletycznej, inni nie, bo lekka atletyka nie jest strategiczną dyscypliną miasta (w świetle strategii sportu). Rozbieżności dotyczą także liczby miejsc na stadionie, krytych trybun (jednej lub wszystkich), dodatkowym pomieszczeń np. dla wynajęcia dla biznesu itd. Wszystko rozbija się o koszty, bo każde rozszerzenie obecnej specyfikacji przetargowej może skutkować wielomilionowym wzrostem ceny. Urzędnicy podkreślili ponadto, że obiekt po remoncie trzeba będzie utrzymywać, a to będzie rodziło kolejne, obecnie trudne do wyliczenia kwoty z budżetu miasta.

Może weźmy z dróg?

W posiedzeniu komisji udział oprócz radnych i urzędników, wzięli także przedstawiciele klubów sportowych Odra Wodzisław Śląski i SWD Wodzisław Śląski. Każdy mógł wziąć udział w dyskusji i „dorzucić swoją cegiełkę”. Przypomnijmy, że trwa obecnie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej remontu stadionu. Ze wstępnych wyliczeń UM wynika, że koszt dokumentacji może sięgnąć ponad pół miliona złotych. Na razie takich środków w budżecie nie ma. Prezydent zasugerował, aby rozpatrzyć możliwość przesunięcia tych pieniędzy z zadań inwestycyjnych, które miały być realizowane w tym roku, ale już wiadomo, że zrealizowane nie zostaną. - Ul. Chełmońskiego nie będzie zrealizowana w tym roku z uwagi na to, że budowa kanalizacji uniemożliwia sens tej inwestycji w roku bieżącym – powiedział Mieczysław Kieca. Przypomnijmy, że na remont ul. Chełmońskiego w Zawadzie radni przeznaczyli milion złotych.

W świetle dyskusji nawet prezydenci wyrazili stanowisko, aby unieważnić trwający przetarg i jeszcze raz pochylić się nad specyfikacją, by uwzględnić zmiany, ale też aby były one racjonalne.

Propozycje i Polski Ład

Swoje zdanie w dyskusji wyrazili radni, m.in. Łukasz Chrząszcz, Adam Kantor, Roman Szamatowicz, wiceprzewodniczący komisji promocji i sportu Ireneusz Skupień oraz przewodniczący Mariusz Blazy. - Osobiście przychylam się do tego, co powiedział pan prezydent, aby przetarg unieważnić, ale wypracować nową koncepcję, pod którą z radnymi, kibicami i działaczami będziemy mogli się zgodnie podpisać. Są też koncerty, Dni Wodzisławia, dlatego uważam, że powinniśmy porozmawiać także z organizatorami, jak oni widzieliby trybuny – zaznaczył radny Chrząszcz, odnosząc się do kwestii krytych trybun.

Oczywiście przy okazji mowy o kosztach, powrócił temat 30 milionów złotych z Polskiego Ładu, których nie otrzymało miasto. Do tematu odniósł się prezydent, ponownie podkreślając, że to temat stricte polityczny, bo były to pieniądze wirtualne.

Doświadczenie musi być

Radni odnieśli się też do wytycznych przetargu, dotyczących doświadczenia wykonawcy w zakresie realizacji projektów stadionowych. Radny Chrząszcz sugerował, aby nie ograniczać pola wykonawców i dać szansę także tym, bez doświadczenia przy takich obiektach. Temat ten dobitnie skomentował drugi zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek. - Skąd firma ma mieć doświadczenie? No właśnie z projektowania. Nie wyobrażam sobie, że idę do lekarza tylko dlatego, że skończył medycynę, ale nie ma doświadczenia w operacjach. Musi praktykować, aby nabrać doświadczenia. Raczej nie chciałbym być na jego stole operacyjnym. Chyba, że ma pan kogoś na myśli, o którym ja nie wiem, to proszę o taki adres i być może obniżymy te kryteria – użył porównania Wojciech Krzyżek, a zgodził się z nim m.in. radny Blazy.

Początek kompromisu

Ostatecznie już na etapie komisji podjęto decyzję o unieważnieniu przetargu, a ten temat powróci jeszcze na sierpniowej sesji rady miasta, bo termin przetargu to 3 września. Radni przystali też na propozycję spotkania zespołu, który jak najszybciej wypracuje wspólne stanowisko. Uzgodniono, że projekt powinien być zaplanowany tak, aby można było realizować inwestycję etapami. Podczas posiedzenia padła hipotetyczna kwota ok. 50 mln zł potrzebnych na remont, co jednak może okazać się jeszcze niewystarczające. 

- Ten stadion musi być zrealizowany z zewnętrznym finansowaniem. Mamy czas do 3 września i ten temat musi być poruszony na forum całej rady i musi być podjęta odpowiedzialna decyzja – podsumował Mariusz Blazy.

- Konkluzją dla obserwatora są dwa stwierdzenia: chcemy, ale nie możemy. Ja bym chciał, aby konkluzja była: chcemy i możemy – podkreślił Mirosław Oślizło z klubu SWD Wodzisław Śląski. Uczestnicy zgodzili się, że zespół roboczy powinien być wąski, aby nie trzeba było roztrząsać kolejnych propozycji, co wymagałoby analiz i straconego czasu. 

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia