Pobiegli w Półmaratonie po wałach. W sztafecie wójtowie i senator, a dla zwycięzcy taczka węgla [ZDJĘCIA]

03.10.2022 07:24 | 0 komentarzy | ska

Półmaraton po wałach to kolejna impreza biegowa, do której do gminy Lubomia zaprosił w tym roku Dystans Lubomia. Tym razem biegacze spotkali się na boisku w Bukowie, gdzie zlokalizowano start i metę półmaratonu.

Półmaraton po wałach 2022 z wieloma niespodziankami.

Półmaraton, w którym wystartowali biegacze oraz pasjonaci nordic walking przyciągnął na start sporo zawodników. Pistolet startowy wzięła w dłoń senator Ewa Gawęda, rozpoczynając zawody.

Bieg na dystansie półmaratonu wygrał Wojciech Klimek z Lubomi, reprezentujący klub gospodarzy wydarzenia czyli Dystans Lubomia. Trasę pokonał w czasie 01:19:55. Drugie miejsce zajął reprezentant Formy Wodzisław Sebastian Bartosik z Wodzisławia, który na mecie pojawił się z czasem 01:24:32. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Szymura. Zawodnik z Leszczyn uzyskał czas 01:26:12.

Wśród pań równych sobie nie miała raciborzanka Dominika Pacak z klubu Biegam Bo Lubię Racibórz. Na mecie zameldowała się po 01:38:51. Warto podkreślić, że pani Dominika wygrała również przed rokiem, bijąc wtedy swoją życiówkę na dystansie półmaratonu. Drugie miejsce zajęła Oleksandra Jadak z Raciborza (01:50:26) a trzecia była Bernadeta Gach reprezentująca KS Gryf Kietrz. Jej czas to 1:54:03

Zacięte zmagania w marszu nordic walking wygrał Adrian Fibic z Lubomi, reprezentujący klub gospodarzy czyli Dystans Lubomia. Wygrał z czasem 01:11:33. Wśród pań najlepsza okazała się Elżbieta Przybył z Radzionkowa, reprezentantka klubu Cidry Lotajom. Pani Elżbieta była też druga w klasyfikacji generalnej nordic walking, a do zwycięzcy z Lubomi straciła zaledwie... 1 sekundę, przegrywając dosłownie o pół kroku.

Podczas wydarzenia oprócz samego półmaratonu na płycie boiska w Bukowie odbyła się miedzyszkolna sztafeta pomiędzy szkołą w Lubomi i Syrynią. Rywalizację szkół rozpoczęła sztafeta w składzie: Wójt Czesław Burek, senator Ewa Gawęda, wicewójt Bogdan Burek oraz sołtys Bukowa Stanisław Zuch

Podobnie jak przed rokiem prezes klubu Dystans Lubomia Justynie Stefanow i sołtysowi Bukowa Stanisławowi Zuchowi udało się zaangażować do pomocy w wydarzeniu społeczność Bukowa i gminy Lubomia. - Myślę, że Półmaraton po wałach stanie się kolejnym,  po Biegu przesiedleńczym, rozpoznawalnym i kojarzonym z gminą wydarzeniem o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Mieszkańcy gminy chcą aktywnie spędzać czas, zresztą nie tylko oni, bo startują tu również zawodnicy z ościennych gmin, nawet województw. To pokazuje jak ważne jest by takie zawody organizować. Dziękuję pani Justynie Stefanow, sołtysowi Stanisławowi Zuchowi za organizację tych zmagań, a wójtowi Gminy Lubomia Czesławowi Burkowi za wsparcie, jakiego gmina udziela organizatorom – mówi senator Ewa Gawęda.

Oprócz upominków dla najlepszych zawodników, przygotowano także do losowania wyjątkową nagrodę - taczkę z trzema workami węgla orzech, ufundowaną przez firmę Gwarex. Organizatorzy podjęli decyzję, że nie będzie tradycyjnego losowania, a nagrodę otrzyma osoba, która najdłużej będzie stała na rękach. Ta konkurencja jednak nie wyłoniła zwycięzcy, dlatego zaplanowano dogrywkę i taczkę węgla otrzymała osoba, która wykonała najlepszą gwiazdę.