Piątek, 24 maja 2024

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

Antoni Piechniczek w Rybniku. Spotkanie już w piątek [zapowiedź]

14.10.2022 11:31 | 0 komentarzy | sqx

Piątkowy wieczór (14.10.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej upłynie pod znakiem literatury i piłki nożnej. Bohaterem spotkania będzie bowiem Antoni Piechniczek, wybitny polski trener piłkarski. Na miejscu obecni będą również autorzy jego biografii.

Antoni Piechniczek w Rybniku. Spotkanie już w piątek [zapowiedź]
fot. Szymon Hagno, mat. pras.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie, które zaplanowano na piątkowy wieczór, na godzinę 18:00, odbędzie się w rybnickim teatrze. Wydarzenie w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury jest poświęcone książce "Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia".

Antoni Piechniczek to były piłkarz m.in. Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i LB Châteauroux. Trener reprezentacji Polski, a także m.in. Niebieskich i zabrzańskiego Górnika. Wieloletni działacz sportowy, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 2008–2012, senator VII kadencji i wykładowca. Znakomicie wykształcony i wszechstronny absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wyróżniony tytułem doktora honoris causa katowickiej AWF w 2021 roku, laureat medalu Kalos Kagathos, przyznawanego pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji "Tempa". Honorowy obywatel Świętochłowic, Chorzowa i Opola.

– To wybitny i ceniony przez tuzy futbolu fachowiec. Należy do grona najbardziej zasłużonych szkoleniowców w historii polskiej piłki nożnej. Jako jedyny selekcjoner wprowadził Biało-Czerwonych do dwóch turniejów finałowych piłkarskich mistrzostw świata. W 1982 roku zajął z drużyną narodową trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii. Szczęśliwy mąż i ojciec. Człowiek spełniony pod każdym względem

– przekazuje Teatr Ziemi Rybnickiej, zapraszając na spotkanie.

Autorami biografii Antoniego Piechniczka są Paweł Czado i Beata Żurek. Paweł Czado to dziennikarz sportowy od 1992 roku, pracuje w Interia.pl. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek. Interesuje się stykiem historii i sportu. Beata Żurek w 1992 roku rozpoczęła pracę w „Gazecie Wyborczej”. Od 2012 roku jest zastępcą redaktora naczelnego katowickiej redakcji. Z wykształcenia jest politologiem. Efektem wspólnej pracy Pawła Czado i Beaty Żurek jest publikacja wyjątkowa z uwagi na postać głównego bohatera i sposób przedstawienia treści – najważniejszych aspektów życia Antoniego Piechniczka.

Okładka książki / fot. materiały Wydawnictwo SQN z Krakowa

Okładka książki / fot. materiały Wydawnictwo SQN z Krakowa

/źr. materiały prasowe: Wydawnictwo SQN z Krakowa, UM Rybnik, oprac. sqx/