Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Kask rowerowy - jak wybrać najlepszy model?

13.12.2022 13:04 | 0 komentarzy | MK

Jazda na rowerze to przyjemny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Jednak rowerzysta łatwo może stracić równowagę lub zostać potrącony, a wówczas będzie narażony na bolesnych upadek. Dlatego to ważne, by zawsze mieć założony kask i ochraniacze na nadgarstki, łokcie oraz kolana. A jak wybrać kask, który najlepiej się sprawdzi podczas długich rowerowych wycieczek?

Kask rowerowy - jak wybrać najlepszy model?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego warto nosić kask rowerowy?

Choć w Polsce noszenie kasku w trakcie jazdy na rowerze nie jest obowiązkowe, to warto go mieć dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli rowerzysta uderzy głową o asfalt lub krawężnik, to może doznać wstrząśnienia mózgu lub poważnego urazu kręgosłupa. Wówczas najlepszą ochronę uzyska, zakładając dopasowany kask rowerowy od renomowanego producenta. Z takiego zabezpieczenia powinni korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci i to niezależnie od tego, czy poruszają się po ścieżkach rowerowych, czy po zwykłej drodze. Nowoczesny kaski przechodzą odpowiednie testy, muszą spełniać normę EN 1078 oraz powinny być także dostosowane do określonego stylu jazdy. Ponadto kask nie może się wypiąć w trakcie upadku i musi być odporny na silne uderzenie.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając kask rowerowy?

Dobry kask rowerowy wykonuje się z wytrzymałych materiałów, które dobrze amortyzują wstrząsy. Poszczególne modele mogą zakrywać tylko czubek głowy lub całą twarz, chroniąc również szczękę. Szukając idealnego kasku dla najmłodszych, warto wybierać produkty z dobrą wentylacją i wygodnym zapięciem, które nie podrażni skóry dziecka. Poza tym to ważne, by starsze dzieci mogły z łatwością same założyć i zapiąć kask, a wybrany model musi być lekki i mieć preferowany przez dziecko kolor. Dorośli powinni zdecydować się na kask, który idealnie dopasuje się do obwodu ich głowy i nie będzie się zsuwał ani przemieszczał w trakcie jazdy. Przed zakupem danego modelu warto przymierzyć kilka kasków, by znaleźć produkt, w którym rowerzysta będzie się czuł komfortowo. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się kaski z elementami odblaskowymi, które dodatkowo zwiększą widoczność rowerzysty w pochmurne i deszczowe dni.

Czym powinien się charakteryzować idealny kask rowerowy?

Idealny kask rowerowy powinien mieć aerodynamiczny kształt i specjalną wkładkę MIPS, która skutecznie rozprasza początkową siłę uderzenia. Kask musi być również trwały, a jego kolor nie może blaknąć pod wpływem słońca. Modele wykonane z dobrej jakości materiałów chronią głowę przed nadmiernym poceniem, dzięki czemu rowerzysta może bezpiecznie podróżować w wyjątkowo upalne dni. Jeśli kask ma dobrze służyć użytkownikowi przez wiele sezonów, to warto kupić model od sprawdzonego producenta. Sklep rowerowy Piła oferuje swoim klientom szeroki wybór kasków rowerowych dla osób w każdym wieku. Jest to miejsce, gdzie można nabyć kaski rekreacyjne, szosowe, miejskie i MTB w bardzo dobrych cenach. Odrębną kategorię stanowią specjalne kaski do rowerów elektrycznych, które muszą być dodatkowo wzmocnione i testowane pod kątem uderzeń przy większych prędkościach.

Prawidłowo założony kask może ocalić zdrowie i życie rowerzysty, dlatego nie wolno bagatelizować tego elementu wyposażenia. Rodzaj kasku należy dobrać do stylu jazdy i indywidualnych preferencji użytkownika. Ważne, by finalnie wybrany model był wygodny i prosty w codziennym użytkowaniu. Po każdym upadku warto dokładnie sprawdzić jego stan. Jeśli kask jest pęknięty lub mocno powyginany, to nie będzie już dobrze chronił głowy i wówczas należy go wymienić na nowy model.

Materiał zewnętrzny