Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]

05.03.2023 12:40 | 2 komentarze | tom

Ponad 70 biegaczy ustawiło się na starcie Biegu Tropem Wilczym tuż pod bramą Zakładu Karnego w Raciborzu. Symboliczna trasa licząca 1963 metry prowadziła przez park im. Miasta Roth, gdzie trzeba było wykonać trzy okrążenia, a meta została zlokalizowana przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych

XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji.

Kasjan Król - pierwsze dziecko, Emilia Myszakowska - pierwsza kobieta (dziecko) oraz Bartłomiej Lasek - pierwszy mężczyzna

Kasjan Król - pierwsze dziecko, Emilia Myszakowska - pierwsza kobieta (dziecko) oraz Bartłomiej Lasek - pierwszy mężczyzna

Od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski, ale jak dotąd i w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielskiej Brytanii i na Litwie.

Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu są: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz oraz WCR Rybnik.

Nowiny.pl


Relacja RCK:

XI edycja Biegu Tropem Wilczym

5 marca odbyła się XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Na symbolicznym dystansie 1963 metrów niemal 90 biegaczy wystartowało o godzinie 11.00 spod bramy Zakładu Karnego, jednego z najcięższych w czasach stalinowskiego terroru.

Przed star-em zabrali głos dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew, która odczytała list Prezydenta RP oraz Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który przypomniał ideę wydarzenia i odliczył start. Trasa była zorganizowana przede wszystkim na terenie Parku im. Miasta Roth i obejmowała trzy okrążenia. Pierwsi startujący przybiegli na metę przy POMNIKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH po kilkunastu minutach.

Wszyscy uczestnicy biegu zostali udekorowani pamiątkowymi medalami. Zwycięzcy w kategoriach: kobieta, mężczyzna, dziecko, czyli Emilia Myszkowska, Bartłomiej Lasek (pierwszy na mecie) i Kasjan Król otrzymali z rąk Prezydenta, z-cy dyrektora ZK Racibórz ppor. Grzegorza Skowronka i kpt. Michała Szymika z WCR Rybnik nagrody i statuetki biegu.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek”. Był ostatnim Wyklętym, który zginął podczas akcji.

Przypomnijmy, że od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski oraz w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Litwie.

Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu byli: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz, WCR Rybnik, OSP Racibórz Markowice.