Sobota, 2 grudnia 2023

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

W deszczu i chłodzie. W Kuźni Raciborskiej odbył się VIII Półmaraton Leśny Rafamet [ZDJĘCIA]

01.04.2023 22:20 | 0 komentarzy | bart

Mateusz Mrówka z Radlina oraz Joanna Griman z Rybnika - to zwycięzcy ósmej edycji Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego Rafamet, który odbył się w sobotnie przedpołudnie, 1 kwietnia na stadionie miejskim w Kuźni Raciborskiej. I choć znów nie dopisała pogoda, to sportowej atmosfery nie zabrakło.

W deszczu i chłodzie. W Kuźni Raciborskiej odbył się VIII Półmaraton Leśny Rafamet [ZDJĘCIA]
Udział w sobotniej imprezie wzięło w sumie 256 zawodników. W ubiegłym roku ta liczba wynosiła niespełna 200 osób, co świadczy o wzroście zainteresowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy dyscypliny w jednym

Głównemu biegowi na dystansie 21.097,5 m - podobnie jak w poprzednich latach - towarzyszyły dwa inne wydarzenia, których celem jest rekreacja ruchowa: "Kuźniańska Leśna Zadyszka" (bieg na dystansie 10 km) oraz "Dyszka z kija", czyli 10-kilometrowy marsz nordic walking. W sumie na starcie wszystkich trzech konkurencji stanęło 256 zawodników (149 w półmaratonie, 67 w "zadyszce" i 40 w marszu).

- Mamy trzy dyscypliny w jednym. Myślę, że w przyszłym roku imprezę określimy mianem festiwalu biegowego, gdyż nasz półmaraton stale się rozrasta. Jest też coraz więcej uczestników i coraz więcej kategorii biegowych - mówi nam Anna Kijek. - Nie wykluczamy, że za rok zawody zostaną poszerzone o specjalną kategorię dla dzieci - dodaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Obrotowy medal

Trasa marszu, jak i obu pozostałych biegów wytyczona została wśród zielonych terenów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, które w tym roku postarało się o wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej. - To jest najpiękniejsza trasa w naszym powiecie. Jest cicha i bezpieczna, a biegaczom towarzyszą cudowne okoliczności przyrody - zaznacza A. Kijek.

Pamiątkowy medal ósmej edycji półmaratonu był nie tylko przestrzenny, ale i obrotowy

Pamiątkowy medal ósmej edycji półmaratonu był nie tylko przestrzenny, ale i obrotowy

Każdy uczestnik, który się zapisał na jedną z trzech konkurencji, mógł liczyć na koszulkę biegową i wyjątkowy medal, który nie dość, że był przestrzenny, to jedna z jego części była obrotowa. - Co roku staramy się zaskoczyć i dokładamy wszelkich starań, żeby ten medal był wyjątkową pamiątką z tej imprezy - dodaje szefowa Kuźni Kultury.

Pięć zwycięstw na sześć startów

Dla większości uczestników udział w kuźniańskim biegu nie był debiutem. - W "leśnej zadyszce" biegnę po raz drugi. Teren jest w miarę płaski, nie ma żadnych skompilowanych podbiegów. Trochę za to przeszkadzał deszcz, ale nie było źle - powiedział Łukasz Kretek z Lysek, który pierwszy pojawił się na płycie stadionu miejskiego.

Czwartym zawodnikiem biegnącym w kategorii "Kuźniańska Leśna Zadyszka" był Sebastian Sadło. - W tym biegu biorę udział po raz czwarty, choć miałem cztery lata przerwy z uwagi na kontuzję. Trasę znam dobrze, gdyż jestem mieszkańcem tej gminy. Codziennie pokonuję te ścieżki w ramach treningu. Jak zaznaczył mieszkaniec Rud, bieganie jest jego pasją, bo biega już 10 lat. - To jest w pewnym stopniu uzależnienie, którego nie da się zwalczyć, więc biegam, póki mogę - dodaje.

Marian Małka z Gliwic jest już stałym bywalcem kuźniańskich biegów

Marian Małka z Gliwic jest już stałym bywalcem kuźniańskich biegów

Z kolei szósty udział (w tym piąte zwycięstwo) zaliczył Marian Małka, który okazał się najlepszym "chodziarzem". - Warunki do chodzenia dobre, jest piękna trasa. Gdyby nie opady, to byłoby super. Zawsze tu chętnie przyjeżdżam - powiedział zawodnik z Gliwic.

Poniżej zwycięzcy wszystkich trzech konkurencji sportowych:

PÓŁMARATON - KOBIETY:

1. Joanna Griman, Rybnik (01:24:02)

2. Agnieszka Kobierska, Gliwice (01:30:16)

3. Dominika Pacak, Racibórz (01:34:25)

PÓŁMARATON - MĘŻCZYŹNI:

1. Mateusz Mrówka, Radlin (01:11:37)

2. Abderrahim Elasri, Chorzów (01:12:05)

3. Mateusz Wolnik, Lyski (01:12:35)

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - KOBIETY:

1. Marie Suchanková, Sudice (CZ) (00:45:54)

2. Wiktoria Sadło, Ruda Kozielska (00:47:02)

3. Sandra Teleucka, Jankowice Rudzkie (00:47:06)

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - MĘŻCZYŹNI:

1. Łukasz Kretek, Lyski (00:37:41)

2. Szymon Kastelik, Gilowice (00:39:01)

3. Adam Czerny, Jankowice (00:40:38)

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - KOBIETY:

1. Katarzyna Marondel, Nieznaszyn (01:17:57)

2. Joanna Ratajszczak, Opole (01:19:55)

3. Hanna Chodun, Ruda Śląska (01:20:44)

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - MĘŻCZYŹNI:

1. Marian Małka, Gliwice (01:05:12)

2. Mariusz Czepczar, Żory (01:09:15)

3. Mateusz Głowski, Kuźnia Raciborska (01:11:24)

Pełne wyniki znaleźć można na stronie:

1. Półmaraton - TUTAJ

2. Kuźniańska Leśna Zadyszka - TUTAJ

3. Dyszka z kija - TUTAJ

Bartosz Kozina