środa, 29 listopada 2023

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Dotacje dla klubów piłki nożnej kobiet. Czy SWD Wodzisław zyska dodatkowe fundusze?

20.04.2023 14:28 | 0 komentarzy | zibi

Kluby piłki nożnej kobiet występujące w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych otrzymają łącznie dokładnie 889 tysięcy złotych na nadchodzący sezon. Ta zapowiedź stanowi istotny krok naprzód w rozwoju i wsparciu piłki nożnej kobiecej w Polsce w tym także drużynę SWD Wodzisław Śląski. 

Dotacje dla klubów piłki nożnej kobiet. Czy SWD Wodzisław zyska dodatkowe fundusze?
Szansa na dodatkowe fundusze dla drużyny SWD Wodzisław Śląski / Fot. Z.Harazim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dotacje dla klubów piłki nożnej kobiet. Czy SWD Wodzisław zyska dodatkowe fundusze?

Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) wprowadził dodatkowe fundusze dla klubów piłki nożnej kobiet w Polsce, w związku z wprowadzeniem mechanizmu nagród finansowych za miejsca w końcowych tabelach poszczególnych rozgrywek. Dzięki temu, kluby występujące w Orlen Ekstralidze Kobiet i Orlen 1. Lidze Kobiet otrzymają dodatkowe środki na rozwój swoich drużyn.

Dodatkowe nagrody 

Warto zaznaczyć, że decyzja o wprowadzeniu dodatkowych nagród finansowych za miejsca w końcowych tabelach rozgrywek kobiecej piłki nożnej jest związana z inwestycją PZPN w ten sport oraz realizacją strategii związkowej. Zgodnie z uchwałą zarządu PZPN z dnia 27 marca 2023 roku, nagrody za miejsca w Orlen Ekstralidze Kobiet zostały zwiększone, podobnie jak w Orlen 1. Lidze Kobiet. Łącznie 24 kluby z obu lig otrzymają dodatkowo 539 tysięcy złotych.

– Przyjęta uchwała rozszerzająca – na wzór modelu angielskiego – mechanizm nagradzania klubów za zajęte miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej na wszystkich uczestników ma w założeniu uatrakcyjnić rywalizację sportową. Jednocześnie stanowi ona dowód sukcesywnego podnoszenia standardów w klubowych rozgrywkach. Wprowadzenie analogicznego mechanizmu w Orlen 1. Lidze Kobiet zintensyfikuje z kolei rywalizację o awans na najwyższy szczebel rozgrywek, przy okazji pozwalając klubom na dostosowanie się do wymogów licencyjnych obowiązujących w Orlen Ekstralidze Kobiet. Długookresowo ta i podobne inicjatywy dotyczące współpracy z klubami mają przyczynić się do profesjonalizacji, będącej jednym z czterech kluczowych obszarów zatwierdzonej w listopadzie ubiegłego roku „Strategii piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022-2026”– przekonuje Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN.

W rozgrywkach Orlen 1. ligi Kobiet, w zależności od miejsca zajętego w tabeli końcowej, poszczególne kluby otrzymają nagrody finansowe w wysokości:

Wsparcie finansowe klubów Orlen 1 liga / źródło: PZPN

Wsparcie finansowe klubów Orlen 1 liga / źródło: PZPN

Nagrody ze względu na wynik sportowy:

Nagrody ze względu na wynik sportowy / Żródło: PZPN

Nagrody ze względu na wynik sportowy / Żródło: PZPN

Spore Szanse

Zwiększenie nagród finansowych za miejsca w końcowych tabelach poszczególnych rozgrywek daje szansę na większe wsparcie dla drużyn, które osiągną dobre wyniki w ligach kobiecej piłki nożnej. Dlatego też, jeśli drużyna kobiet SWD Wodzisław Śląski osiągnie dobry wynik w Orlen 1. Lidze Kobiet, będzie miała szansę na otrzymanie części z tych nagród finansowych. Zwiększenie nagród finansowych za miejsca w tabelach to krok w dobrym kierunku dla rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce.