Czwartek, 30 listopada 2023

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Szymon Jęczmionka z Zawady trzecim zawodnikiem Pucharu Świata w Ultra Triathlonie [WYWIAD]

28.09.2023 19:13 | 1 komentarz | FK

Szymon Jęczmionka z wodzisławskiej Zawady wziął udział w Ultra Triathlonie , który odbył się 2 września 2023 w Austrii, w miejscowości Bad Radkersburg. Zawodnik osiągnął czas 24:54:24 i tym samym stał się trzecim zawodnikiem Pucharu Świata. Szymon zdradził nam kilka tajemnic dotyczących jego sportowych osiągnięć.

Szymon Jęczmionka z Zawady trzecim zawodnikiem Pucharu Świata w Ultra Triathlonie [WYWIAD]
Szymon Jęczmionka - człowiek z żelaza, który zajął miejsce na podium w Ultra Triathlonie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Co było powodem, że zacząłeś trenować?

Od czasów szkolnych zawsze aktywnie brałem udział w zajęciach sportowych typu piłka nożna ale po pewnym czasie doznałem kontuzji kolana co uniemożliwiło mi dalsze granie w piłkę. Zastąpiłem to sztukami walki Sanda, na które chodziłem dwa lata. W tym czasie też jeździłem na rowerze i biegłem. W 2016 roku kolega zaproponował mi udział w zawodach runmageddon 6 km po Pustyni Błędowskiej i od tej pory zaczęła się moja przygoda z bieganiem.

- Jakie były twoje pierwsze zawody?

- Pierwsze zawody odbyły się w Wodzisławiu Śląskim, następnie wziąłem udział w biegu Runmageddon, tym razem w formule Hardcore, czyli około 20 km biegu z przeszkodami w Szczyrku i od tego momentu bieganie było coraz bardziej zaawansowane. W 2017 roku zapisałem się na zawody triathlonowe i to był dystans 1/8 Ironmana. Od tej pory spodobało mi się połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegu. Od roku 2018 roku trenuje pod okiem trenera , który rozpisuje mi plan treningowy z tygodnia na tydzień.

Nierozłączny element na zawodach triathlonowych to rower. Fot. Hanna Pytlik

Nierozłączny element na zawodach triathlonowych to rower. Fot. Hanna Pytlik

- Czy należysz do jakiejś grupy sportowej?

- Należę do amatorskiej grupy sportowej, która powstała w grudniu 2018 roku. Początkowo grupa składała się z pięciu ludzi, którzy byli z powiatu wodzisławskiego. Spotykaliśmy się na wspólnych treningach , startowaliśmy na tych samych zawodach. W 2021 roku stworzyliśmy grupę na Facebooku i od tej pory nasza drużyna składa się z ponad 20 osób i cały czas się rozrasta. Grupa ta przyjęła nazwę Silesian Triathlon Team.

Grupa Silesian Triathlon Team , która ciągle się rozrasta. Fot.arch.pryw. Szymon Jęczmionka

Grupa Silesian Triathlon Team , która ciągle się rozrasta. Fot.arch.pryw. Szymon Jęczmionka

- Jak długo trwały przygotowania do Ultra Triathlonu?

W trakcie treningów triathlonowych od zawsze moim marzeniem było wystartować na dystansie dłuższym tzw. ultra. Ten rok był rokiem, gdzie wszystkie treningi były podporządkowane pod zawody w Austrii. Mój trener z tygodnia na tydzień dodawał mi objętości treningowych tak aby ten start na zawodach był jak najbardziej udany.

- Na czym dokładnie polegały te zawody?

Polegały na tym by początkowo na basenie 50 m przepłynąć 7600m następnie od razu po basenie szybko przebrać się w strój kolarski i na rowerze przejechać 360 km i na końcu ubrać buty do biegania i przebiec dwa maratony czyli 84,4 km na pętlach ok. 2km. Udało mi się uzyskać czas 24 godziny i 52 minuty.

- Czy podczas biegu był jakiś kryzys fizyczny?

- Początkowo w trakcie pływania, jazdy na rowerze i pierwszym biegu nie miałem żadnego kryzysu jednak gdy zostało ostatnie 20 km biegu ale jakoś udało mi się go przezwyciężyć. Duża zasługa w tym mojego supportu, czyli osób, które ze mną przyjechały i wspierały mnie podczas całego wyścigu. Byli ze mną żona Monika, siostra Judyta z mężem Tomkiem i kolega z Silesianów, doświadczony triathlonista Karol Knura. Za całe wsparcie i ciężką pracę, którą wykonali razem ze mną w trakcie wyścigu chciałbym im w tym miejscu bardzo podziękować.

Największym wsparciem dla Szymona jest obecność na zawodach najbliższych. Fot. arch.pryw.Szymon Jęzczmionka

Największym wsparciem dla Szymona jest obecność na zawodach najbliższych. Fot. arch.pryw.Szymon Jęzczmionka

- Kto jest największym wsparciem podczas wszystkich zawodów?

- Jak wcześniej wspomniałem ogromny wsparciem jest rodzina, żona i moje córki. Również wspieramy się wzajemnie w grupie Silesian Triathlon Team, którzy są dla mnie jak motor napędowy.

- Dziękuję za uchylenie nam rąbka tajemnic i życzę dalszych sukcesów sportowych bo będzie ich zapewne jeszcze sporo!

- Dziękuję bardzo!

oprac. Hanna Pytlik