Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Z. Florek: Chcemy, aby mistrzów było w Jastrzębiu jeszcze więcej [WYWIAD]

23.08.2024 06:34 | 0 komentarzy | ska

Z dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju Zofią Florek rozmawiamy o remontach obiektów, wsparciu dla klubów, kibicowaniu i najbliższych imprezach.

Z. Florek: Chcemy, aby mistrzów było w Jastrzębiu jeszcze więcej [WYWIAD]
Zofia Florek podczas Gali Sportu 2023, podsumowującej ubiegłoroczny sezon.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z. Florek: Chcemy, aby mistrzów było w Jastrzębiu jeszcze więcej

Szymon Kamczyk. - Jak wygląda obecnie sytuacja w klubach sportowych, w związku z zawieszeniem działalności Fundacji JSW, która była przecież kluczowym sponsorem?

Zofia Florek. – Środki finansowe przekazywane jako darowizna z Fundacji JSW były dużym wsparciem nie tylko dla klubów sportowych, ale również dla jednostek miejskich. Nie mam szczegółowej wiedzy na temat wysokości darowizn dla poszczególnych klubów sportowych z naszego miasta, ale na pewno było to spore uzupełnienie ich budżetów.

My jako MOSiR odczuwamy brak dofinansowania w tym roku, między innymi do imprez sportowo-rekreacyjnych, dużych imprez biegowych oraz wycieczek organizowanych w okresie wakacyjnym. Fundacja była do tej pory wsparciem przy ustalaniu odpłatności m.in. za wycieczki, dzięki czemu rodzice mogli płacić mniej. Widzimy jednak, że jest duża przychylność władz JSW, a także władz miasta co do wspierania działalności klubów i organizacji sportowych w naszym mieście. Zapewne trzeba będzie jeszcze dopracować odpowiednie zasady. W naszym mieście jest tak, że kluby i organizacje sportowe korzystają z obiektów sportowych na preferencyjnych zasadach, a wszystkie dochody ze sprzedaży biletów itp. idą na działalność statutową klubów. Jest to więc duże wsparcie dla organizacji sportowych ze strony Miasta, łącznie z naszą pomocą organizacyjną przy organizacji imprez, a także techniczne przygotowanie obiektów. Przepisy infrastrukturalne związków sportowych dosyć często się zmieniają, a my jako Miasto mamy obowiązek dostosowania obiektów do aktualnych wymogów i przepisów, w tym również służących poprawie bezpieczeństwa.

- Sporo w przestrzeni publicznej, może trochę życzeniowo, ale dyskutuje się nad nowym stadionem. Czy w obecnej sytuacji budżetowej miasta tak duża inwestycja jest w ogóle możliwa?

- Już od kilku ładnych lat pojawia się temat budowy nowego stadionu piłkarskiego. Prowadzone były rozmowy na temat lokalizacji, koncepcji i projektu. Jeśli byłaby taka możliwość, aby na ten cel pozyskać środki zewnętrzne, to oczywiście budowa nowego obiektu piłkarskiego byłaby możliwa i jak najbardziej wskazana. Obiekt, a na którym mecze rozgrywają m.in.zawodnicy GKS-u Jastrzębie lata świetności ma już za sobą. Kiedy powstawał, był jak na tamte czasy bardzo nowoczesny. Teraz wymagania i oczekiwania są zupełnie inne. My na bieżąco unowocześniamy obiekt, dostosowujemy go do wymogów licencyjnych, ale nie jest to gruntowna przebudowa. Zmodernizowano m.in.oświetlenie meczowe na jupiterach, zainstalowana została fotowoltaika, aby zminimalizować koszty utrzymania. Kiedy było to wymagane, zainstalowany został także system podgrzewania i nawadniania murawy, co było bardzo kosztowne, ale konieczne do otrzymania licencji dla klubu GKS Jastrzębie. Sam stadion jest jednak mocno wyeksploatowany, ale przed każdym sezonem jest oczywiście dostosowywany do wymogów. Mnie osobiście marzyłby się nowy duży stadion z profesjonalnym zapleczem, zresztą przez ostatnie lata przewijało się parę wizualizacji. Kibice się tego domagają, jednak trzeba mieć świadomość, że koszt budowy byłby ogromny, a do tego doszłyby kolejne koszty wyposażenia i utrzymania. Taką inwestycję z budżetu miasta ciężko byłoby zrealizować, jednak z pomocą środków zewnętrznych być może nowy stadion mógłby powstać.

- Macie sporo obiektów w utrzymaniu MOSiR. Które są najbardziej kosztochłonne?

- Myślę, że kryta pływalnia LAGUNA z uwagi na bardzo wysokie koszty zużycia gazu do podgrzewania wody basenowej i lodowisko JASTOR ze względu na koszty energii potrzebnej do utrzymania tafli. Sama hala lodowiska była oddana do użytku w 2005 roku. Duże koszty utrzymania, w tym wysokie koszty energii elektrycznej generują w kolejności lodowisko, pływalnia, Hala Widowiskowo-Sportowa i stadion miejski, bo przecież siatkarze i hokeiści każdy mecz rozgrywają przy pełnym oświetleniu.

- Jastrzębie miastem mistrzów sportu – to hasło nie starzeje się od lat. A czy jest jakaś dyscyplina sportu, która jest szczególnie pani bliska?

- Nie mam konkretnej ulubionej dyscypliny, jednak na bieżąco śledzę poczynania klubów, które działają u nas w mieście. Oczywiście staram się być na każdym meczu hokeja, siatkówki, czy piłki nożnej, nie przychodzę z obowiązku, a po prostu lubię i kibicuję. Przeżywam też porażki, a wspólnie z pracownikami MOSiR staramy się jak najlepiej współpracować ze wszystkimi klubami, stąd ciężko mi wskazać jedną, konkretną dyscyplinę. Chcemy, aby tych mistrzów było jeszcze więcej.

- Teraz pytanie o zmiany, bo wiadomo, że po wyborach pewne ruchy następują w mieście. Chodzą pogłoski, że pewne środowiska polityczne miałyby, mówiąc wprost, chrapkę na sport. Czy obawia się pani takiego scenariusza?

- Zawsze starałam się być apolityczna i też w politykę się nigdy nie bawiłam. Po prostu pracujemy dla dobra miasta, dla dobrego wizerunku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i w pełnej współpracy z urzędującym prezydentem – czy był to pan Ogiegło, pan Janecki, pani Hetman, czy teraz pan Urgoł, to przecież każdemu zależy na rozwoju miasta i wspieraniu naszych sportowców. Zdaję sobie sprawę, że moje stanowisko jest uwidocznione, ale nie zagłębiałam się w ten temat. Mówiąc krótko, robimy swoje w MOSiRze najlepiej, jak potrafimy. Uczulam też pracowników, że pracujemy dla dobra miasta, dla dobra naszej jednostki i dla dobra środowiska sportowego bez względu na to, kto jest u sterów, a wartością samą w sobie jest wzajemny szacunek i zrozumienie. Pragnęłabym, aby Ośrodek nadal był widoczny na arenie miejskiej i... po prostu wciąż był tak bardzo potrzebny. Chciałabym, abyśmy zawsze byli doceniani, ponieważ naszą największą wartością są pracownicy. Życzę, aby nigdy nie brakowało im zapału do pracy i byli przekonani, że cała nasza działalność jest potrzebna naszemu miastu i jego mieszkańcom.

- A jak wyglądają finanse w tym roku, tzn. budżet MOSiR?

- Myślę, że środki finansowe podobnie jak we wszystkich jednostkach miejskich przeznaczane na pokrycie kosztów bieżących, np. kosztów zużycia mediów związanych m.in.z utrzymaniem obiektów sportowo-rekreacyjnych są bardzo widoczne i znaczące w naszym budżecie. Wszystkie obiekty, którymi zarządzamy są nasze, bo nie mamy żadnych budynków wydzierżawionych np. ze spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym wszystkie koszty związane z awariami, modernizacjami i remontami są po naszej stronie. Jesteśmy jednostka miejską i raczej udaje się wszystko spiąć, bo m.in.utrzymanie obiektów jest zadaniem własnym gminy. Po zakończeniu sezonu rozgrywek sportowych, w trakcie przestoju technologicznego na obiektach, robimy z kolei remonty i konserwacje, potrzebne do uruchomienia obiektów na kolejny sezon rozgrywek. Czasu jest bardzo mało, przerwy między sezonami są bardzo krótkie.

- A co jest najpilniejszego do remontu? Nie myślę tu o pracach bieżących, a o szerszych modernizacjach.

- Robimy to na bieżąco, dlatego raczej na „dużych obiektach” nic nie wymagałoby natychmiastowej interwencji. Obiekt lodowiska, gdzie odbywają się mecze hokejowe na najwyższym szczeblu rozgrywek objęty jest przez władze związku nadzorem infrastrukturalnym, ponieważ jest wymóg, aby zamontowane zostały nowe bandy i szyby ze szkła hartowanego. Jednak w związku z tym, że miasto stara się pozyskać środki zewnętrzne na kompleksową modernizację lodowiska, klub zwrócił się z prośbą do PZHL o prolongatę terminu i uzyskaliśmy zgodę na spełnienie tego wymogu do przyszłego sezonu. Wymaga to jednak przekazywania bieżących informacji o prowadzonych pracach.

Jesteśmy również po inwentaryzacji wszystkich obiektów sportowych małej architektury, jak np. ogólnodostępne boiska osiedlowe czy siłownie zewnętrzne. Część z nich ma już swoje lata, jak np. Orliki. Warunki atmosferyczne nie pomagają, wszystko też się zużywa podczas całorocznej eksploatacji. Będziemy te obiekty sukcesywnie konserwować i naprawiać, demontować poszczególne elementy m.in. do malowania proszkowego. Apeluję też o to, aby mieszkańcy szanowali te urządzenia, właściwie je użytkując i traktując je jak własne.

- Mamy w mieście dużo dyscyplin. Czy jednak pani zdaniem byłoby miejsce czy przestrzeń do tego, aby pojawiły się nowe dyscypliny czy sekcje?

- Kiedyś, kilkanaście lat temu pojawił się pomysł, aby zorganizować u nas sekcję curlingu na lodowisku. W naszych warunkach było to jednak trudne, bo obiekt użytkowany jest przez szkoły i drużyny hokejowe, nie tylko seniorów, ale również młodzieżowe i amatorów. Wszyscy prowadzą treningi, a to procentuje sukcesami. Nie mam więc nic przeciwko nowym sekcjom, tylko każdy taki pomysł wymaga przedyskutowania i analizy, czy będzie możliwość korzystania z obiektów i znalezienia godzin w harmonogramie dla nowych dyscyplin.

- Już na koniec powiedzmy parę słów o zbliżających się wydarzeniach.

- Mamy jeszcze ostatnie imprezy wakacyjne, jak np. Zawody Rowerowe Złota Szprycha 23 sierpnia na bieżni stadionu miejskiego. Na koniec wakacji, 31 sierpnia planujemy Eksplozję Kolorów na OWN wraz z dyskoteką dla młodzieży na zakończenie lata. Przy hali widowiskowo-sportowej 31 sierpnia odbędzie się także Tuning Halls Day, czyli widowiskowy zlot motoryzacyjny samochodów tuningowych i klasyków. W czwartki do końca wakacji odbywać się będą jeszcze warsztaty Extreme City na terenie skateparku zakończone zawodami. 31 sierpnia na krytej pływalni LAGUNA odbędzie się sztafeta pływacka z okazji 44 rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego organizowana przez KRS MORSY.pl TKKF Jastrzębie-Zdrój i NSZZ Solidarność.

W niedzielę, 1 września na torze rolkowym na stadionie miejskim odbędą się zawody BLADECROSS na rolkach dla dzieci i dorosłych. 6 września przy Hali Widowiskowo-Sportowej Komenda Miejska PSP organizuje III Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym. Z kolei 7 września w sobotę obok Hali Widowiskowo-Sportowej odbędzie się Wielki Piknik naukowo-sportowy „KOSMOS NA ZIEMI” organizowany przez Kopalnię Wiedzy JSW. 14 września „Jastrzębska Dziesiątka” czyli jeden z naszych sztandarowych biegów ulicznych. Co roku impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 21 września na terenie krytej pływalni Laguna i boiska Zespołu Szkół Nr 2 odbędzie się Hajer Indoor Triathlon.

Od 19 lipca trwają rozgrywki ligowe piłkarzy GKS Jastrzębie. Rozpoczynają się także hokejowe rozgrywki ligowe i 13 września jastrzębianie zagrają z Podhalem Nowy Targ. 21 września siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozegrają pierwszy domowy mecz połączony z prezentacją drużyny. Czekamy na jak najlepsze widowiska i potem najlepsze zakończenie sezonu.

Zawsze cieszy nas to, że po sezonie pojawiają się pozytywne komentarze zawodników w kierunku MOSiR i naszych pracowników. Przeżywamy różne sympatie. Mamy tych zawodników na co dzień, to wartość dodana naszej pracy. Jesteśmy jednostką, która ma wpisaną w swoją działalność rekreację i sport, a więc wtedy, kiedy inni mają wolne, my pracujemy, aby można było ciekawie spędzić czas, kibicując ulubionym drużynom. To sprawia nam ogromną satysfakcję.