Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Arkadiusz Stanula nowym kierownikiem żorskiego WOPR

29.11.2024 13:16 | 0 komentarzy | ATy

Po śmierci w maju bieżącego roku Zbigniewa Kołodziejskiego, wieloletniego kierownika żorskiej drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, koniecznością stało się wyłonienie nowego szefa tych struktur. Wybór padł na Arkadiusza Stanulę, który w latach 90-tych ubiegłego wieku był jednym z założycieli żorskiego WOPR-u.

Arkadiusz Stanula nowym kierownikiem żorskiego WOPR
Arkadiusz Stanula był jednym z założycieli żorskich struktur WOPR.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Drużyny WOPR Żory, które odbyło się 24 listopada 2024 r. uprawnieni do głosowania członkowie wybrali na kierownika Drużyny WOPR Żory Arkadiusza Stanulę. Ponadto na tym zebraniu powołano Radę Drużyny, w skład której weszli Michał Chodór oraz Paweł Orszulik.

Arkadiusz Stanula jest członkiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 1997 r. Początkowo związany był z Oddziałem Miejskim WOPR w Rybniku, a następnie w latach dziewięćdziesiątych, wspólnie ze ŚP. Zbigniewem Kołodziejskich założyli Drużynę WOPR w Żorach. W latach 1992–2003 Arkadiusz Stanula brał czynny udział w zawodach z zakresu ratownictwa wodnego, podczas których reprezentując Śląskie WOPR (dawniej Wojewódzkie WOPR Katowice) pięciokrotnie zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski w Wieloboju Ratowniczym (Legionowo 1994, Wolbrom 1995, Kędzierzyn Koźle 1996, Białystok 1997, Inowrocław 1998). Dwukrotnie był indywidualnym mistrzem śląska (1997, 1998) oraz trzykrotnie wicemistrzem śląska (1994, 1995, 1996) w sportowym ratownictwie wodnym. Jego doświadczenia sportowe przyczyniły się do wstąpienia na ścieżkę edukacyjną w WOPR, owocem czego w 1997 roku uzyskał stopień Instruktora WOPR, a następnie w 2002 roku, Prezydium Zarządu Głównego WOPR nadało mu stopień Instruktora-wykładowcy WOPR. Uprawnienia te otworzyły mu furtkę do pełnienia funkcji instruktora na kursach w centralnym ośrodku szkolenia ratowników wodnych w Tamie. W latach 2001–2011 szkolił kandydatów na starszych ratowników WOPR oraz instruktorów WOPR, początkowo jako asystent (2001-2002), następnie jako instruktor prowadzący (2003-2006), aż wreszcie jako kierownik dydaktyczny kursu (2007-2011). Warto w tym miejscu nadmienić, iż w okresie zmian prawnych, Arkadiusz Stanula był współorganizatorem oraz prowadzącym szkolenie na stopień instruktora ratownictwa wodnego dla wszystkich instruktorów WOPR z województwa śląskiego.

W latach 2003-2014 Arkadiusz Stanula pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Szkolenia województwa śląskiego, w której od samego początku działania zaczął wprowadzać rozwiązania mające na celu ujednolicenie, a przede wszystkim podniesienie jakości oraz szkolenia ratowników wodnych. Był autorem opracowania wytycznych oraz realizatorem obowiązkowej weryfikacji kadr ratownictwa wodnego na terenie województwa śląskiego. Wprowadzona weryfikacja corocznie (w latach 2003–2012) obejmowała wszystkich ratowników wodnych zawodowo pracujących na pływalniach krytych i w parkach wodnych. W okresie przewodniczenia tej komisji opracował programy szkoleniowe oraz wytyczne egzaminacyjne na stopień młodszego ratownika oraz ratownika WOPR, które do dzisiaj funkcjonują w procesie edukacji ratowników na terenie województwa śląskiego, ale również korzystają z tych rozwiązań inne województwa. Współtworzył także dokumentację niezbędną do prowadzenia kursów na stopnie ratownicze, począwszy od młodszego ratownika, aż po instruktora. Arkadiusz Stanula brał także czynny udział jako instruktor oraz konsultant programów edukacyjnych we wszelkich szkoleniach organizowanych przez Śląskie WOPR dla ratowników wodnych z terenu całej Polski, takich jak: ratownictwo na wodach górskich, ratownictwo lodowe, ratownictwo z użyciem skuterów oraz łodzi ratowniczych (RiB). Od 2003 r. do nadal jest członkiem Głównej Komisji Szkolenia, w której odpowiada za sprawy związane ze szkoleniem centralnym oraz weryfikacją ratowników wodnych.

Zawodowo, Arkadiusz Stanula jest przede wszystkim nauczycielem akademickim pracującym od 1996 r. w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Początkowo zatrudniony był w Zakładzie Pływania i Ratownictwa Wodnego (1996-2005), następnie w Zakładzie Metodologii i Statystyki pełniąc zarazem funkcję kierownika zakładu (2005-2016), by w 2016 r. objąć kierownictwo nad Katedrą Sportów Indywidualnych (2016-2024). W latach 2021-2024 pełnił funkcję prorektora ds. promocji i sportu. Od samego początku pracy w AWF Katowice, Arkadiusz Stanula angażował się w działalność badawczą, co przyczyniło się do uzyskania kolejnych stopni naukowych. W 2003 r. obronił doktorat uzyskując stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej, w 2015 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a następnie w 2023 r. otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej nominację profesorską w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Jest autorem blisko 200 publikacji naukowo-metodycznych z zakresu teorii i praktyki sportu, ale również z obszaru ratownictwa wodnego. Jego prace opublikowane zostały w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (z tzw. listy filadelfijskiej, posiadających „impact factor”) oraz w czasopismach i monografiach krajowych. Spośród publikacji szczególnie cenionych zarówno wśród instruktorów ratownictwa wodnego, ale także wśród ratowników wodnych są dwa wydania książkowe pt.: Poradnik Instruktora WOPR. Wiele Jego prac ma jednak charakter empiryczny, w których prezentowane są wyniki badań dotyczących różnych aspektów związanych ze sprawnością ratowników wodnych oraz bezpieczeństwem osób przebywających nad wodą. Działalność naukowa prof. Arkadiusza Stanuli dostrzegana jest w kraju i poza jego granicami, dzięki czemu zapraszany jest do udziału w sympozjach i konferencjach naukowych, na których prezentował efekty swojej pracy naukowo-badawczej, a także opracowania uwzględniające specyfikę różnych aspektów ratownictwa wodnego. Jest promotorem ponad 100 prac magisterskich, w których podejmowano tematykę związaną z ratownictwem wodnym oraz sportami wodnymi. Jest także promotorem sześciu doktoratów z zakresu pływania i ratownictwa wodnego. W latach 2010-2014 był członkiem Rady Naukowej WOPR.

Prof. Arkadiusz Stanula wielokrotnie był odznaczany za działalność społeczną związaną z profilaktyką bezpieczeństwa na obszarach wodnych. W 2007 r. został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, w 2014 r. odznaką Zasłużony Instruktor WOPR, w 2019 r. odznaką Zasłużony Ratownik WOPR, w 2022 r. Odznaką „Błękitny Krzyż WOPR”, aż wreszcie w 2003 r. decyzją Walnego Zebrania Delegatów Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymał Tytuł Honorowego Członka Śląskiego WOPR. W 2011 i 2020 r. został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2018 r. za uratowanie życia tonącemu, z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Medal „Za ofiarność i odwagę”.

źródło: MOSiR Żory, o. ATy