Gazikova mistrzynią Polski

07.04.2011 18:08 | 3 komentarze | kozz

W zakończonych mistrzostwach Polski w kategoriach do lat 12 i 18, które odbyły się od 19 do 26 marca w Mielnie, znakomicie spisali się juniorzy Klubu Szachowego Silesia Racibórz.

Ogromny sukces odniosła Veronika Gazikova, która w kategorii do lat 12 zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni Polski. Veronika uzyskała 7,5 pkt. i o 0,5 punktu wyprzedziła drugą w klasyfikacji reprezentantkę z Rybnika i o 1 punkt juniorkę z Augustowa. Cały turniej układał się dla Veroniki bardzo dobrze. Wygrała siedem pojedynków, jeden przegrała i zanotowała jeden remis. Przed ostatnią rundą miała ten komfort psychiczny, że medal miała już zapewniony, dla rywalki był to natomiast mecz o podium, gdyż w razie przegranej wypadała poza strefę medalową. Po emocjonującej końcówce pojedynek zakończył się remisem, który Veronice dał złoty medal, a rywalce medal brązowy. Startowało 49 finalistek.

Drugi z reprezentantów Silesii Michał Obruśnik w kategorii do lat 18 zajął również bardzo dobre X miejsce. Zawody w których startowało 51 finalistów odbyły się w Murzasichle k.Poronina od 5 do 12 marca. Grupa Michała to niezwykle silna czołówka juniorów nie tylko na arenie Polski, z aktualnym mistrzem i wicemistrzem świata. Jak powiedział przedstawiciel PZSZachu, każdy z czołowej piętnastki na liście startowej, mógł walczyć o medale i wcale nie byłoby to niespodzianką. O sile tej grupy niech świadczy fakt, że srebrny medalista mistrzostw świata zajął "dopiero" V miejsce, a mistrz świata był IX. W ostatniej rundzie Michał walczył właśnie z mistrzem świata i niewiele brakowało, by go pokonał. Ostatecznie padł remis, który Michałowi dał miejsce X, a przeciwnikowi IX. Obydwoje zdobyli po 5,5 pkt. a o wyższej lokacie decydowała dodatkowa punktacja wartościowości. - Serdecznie gratuluję naszym czołowym juniorom za osiągnięcia i godne reprezentowanie barw Silesii oraz promowanie Raciborza na arenie krajowej oraz życzę, żeby udało się Veronice pojechać na mistrzostwa świata do Brazylii, a Michałowi na mistrzostwa Europy do Bułgarii - mówi wiceprezes klubu szachowego Silesia.