Wojaże zawodników Dębu

28.09.2011 13:02 | 0 komentarzy | kozz

Aż ośmiu zapaśników z brzeźnickiego klubu wywalczyło sobie awans do tegorocznych mistrzostw Europy i świata.

Stoją od lewej: Mateusz Kampik, Sara Jezierzańska, Sebastian Jezierzański, Justyna Ratyńska, Nataniel Ostrowski

Największe zaufanie władz PZZ otrzymał Sebastian Jezierzański. Doceniając jego tegoroczne osiągnięcia w zawodach krajowych i międzynarodowych, trener kadry narodowej, Marek Garmulewicz powołał tego młodego zawodnika (tegoroczny junior) w skład reprezentacji kraju na mistrzostwa Europy seniorów, które odbyły się 28-30 marca w niemieckim Dortmundzie. Była to doskonała okazja konfrontacji z najlepszymi zawodnikami kontynentu. Jednak już w pierwszej walce spotkał się z bardzo dobrym zawodnikiem z Bułgarii, K.Terzievem, któremu uległ po wyrównanej walce na punkty. Sebastian powołany został również w skład reprezentacji kraju na mistrzostwa Europy juniorów, które odbyły się 25-26 czerwca br. w Serbii, oraz mistrzostwa świata juniorów, 24-28 sierpnia w Rumunii, gdzie zdobył 9. miejsce. I chociaż w tych mistrzostwach nie udało mu się wywalczyć znaczącego miejsca, to jednak lekcja nauki jaką otrzymał startując w tych mistrzostwach, procentować będzie w najbliższej przyszłości. W chwili obecnej zawodnik ten jest studentem II roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Sara Jezierzańska natomiast zaliczyła start w tegorocznych mistrzostwach Europy juniorek, które odbyły się 23-27 czerwca w Serbii, gdzie zajęła 5. miejsce, a była dosłownie o krok od zdobycia 3. miejsca, gdyż na 10 sekund przed zakończeniem 2 rundy walki z Niemką, K.Henke to ona była brązową medalistką tych mistrzostw, jednak chwila dekoncentracji Sary, Niemka wykonała akcję na 1 punkt i to ona została brązową medalistką. Szansę startu w tych mistrzostwach otrzymała również Justyna Ratyńska, w kat. 59 kg, zajmując 15. pozycję. Sara Jezierzańska ponadto powołana została do udziału w mistrzostwach świata juniorek, które odbyły się 26-30 lipca w Rumunii, gdzie zajęła 10. miejsce, ulegając nieznacznie w pierwszej walce zawodniczce z Kanady. Sara jest zawodniczką bardzo pracowitą, o dużych możliwościach psychofizycznych, oraz wzorową uczennicą. W tym roku rozpoczęła studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Nominację do udziału w mistrzostwach Europy kadetów wywalczył sobie również Nataniel Ostrowski (złoty medalista tegorocznej OOM), który zajął ostatecznie 12. miejsce. Natomiast do udziału w mistrzostwach świata kadetów powołanie otrzymał brązowy medalista tegorocznej olimpiady młodzieży, Mateusz Kampik. Były to pierwsze starty tych młodych zawodników w tak ważnych imprezach. Dlatego też trudno było oczekiwać znaczących wyników. Jak mówi prezes Hubert Skornia, marzeniem każdego sportowca jest możliwość reprezentowania kraju w najważniejszych imprezach. Tę możliwość wywalczyli sobie w tym roku młodzi zapaśnicy z Brzeźnicy, trenowani przez Krzysztofa Ołenczyna. - Może rezultaty nie były jeszcze zbyt zadowalające, to jednak potencjał jaki tkwi w tych zawodnikach trzeba umiejętnie rozwijać i należycie docenić - powiedział prezes Skornia. - Sporty walki wymagają bowiem ogromnej pracy i wielkiego zaangażowania. Jednak aby osiągnąć najwyższy cel, nieodzowna jest również  pomoc instytucji samorządowych - dodał.