Sobota, 21 września 2024

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

22.12.2011 15:32 | 5 komentarzy | acz

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza w województwie śląskim w dniach 22 - 23 grudnia.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

22 grudzień (czwartek) jesteśmy na skraju klina wyżu azorskiego. Z północnego zachodu napływa chłodna polarno-morska masa powietrza, W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. W rejonach rozpogodzeń silne zamglenia, ograniczające widzialność do słabej, Temperatura maksymalna od -2 do 0°C na szczytach Beskidów od -7 do -4°C. Wiatr słaby, wysoko w górach okresami umiarkowany, ze zmiennych kierunków. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanilarne na obszarze województwa śląskiego będą dzisiaj nadal niekorzystne. Przez dłuższe okresy mogą występować wysokie i bardzo wysokie przekroczenia progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 ug/m3), szczególnie w obszarach zabudowanych, a także w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenowych. Na tych obszarach skutkiem sytuacji inwersyjnych bardzo wyraźnie może zaznaczyć się niska emisja zanieczyszczeń z sektora komunalnego-bytowego powodująca, oprócz wysokich stężeń pyłu zawieszonego (>200 (ug/m3), podwyższone (do górnych zakresów dopuszczalnych) poziomy stężeń dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla, przede wszystkim w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

23 grudzień (piątek) zwiększy się w naszym regionie oddziaływanie klina wyżu azorskiego ze strefą Ciepłego frontu atmosferyczego, powodujące napływ z zachodu nieco cieplejszego powietrza polarno-morskiego. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W rejonach rozpogodzeń silniejsze zamglenia, ograniczające śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna około 1°C, na szczytach Beskidów około 0°C. okresami umiarkowany, zmienny. Taka sytuacja meteorologiczna może w dniu jutrzejszym spowodować ponowne wyraźne pogorszenie niekorzystnych warunków aerosanitarnych w naszym regionie. W związku z tym mogą jutro występować (powodowane niską emisją komunalną) jeszcze wyższe jak w dniu dzisiejszym przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 ug/M3), szczególnie w obszarach zabudowanych w miastach i aglomeracjach naszego regionu, a także w kotlinach, dolinach i obniżeniach terenowych, W godzinach wieczornych, nocnych i porannych występować będą podwyższone stężenia pozostałych monitorowanych substancji (do górnych zakresów wartości dopuszczalnych)), z możliwymi lokalnymi przekroczeniami średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki (125 ug/m3), zwłaszcza  w kotlinie żywieckiej.
Oprac. (acz)