Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Sylwia Molitor wygrała Bieg na Igrzyska

26.02.2012 21:04 | 1 komentarz | art

Dobiegły końca tegoroczne zmagania w cyklu Bieg na Igrzyska. W jednej z kategorii wiekowych zwyciężyła zawodniczka UMKS-u Marklowice.

Finałowe zawody tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na igrzyska” zostały rozegrane 20 i 21 lutego na trasach Kubalonki w Wiśle. To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w biegach dla młodych zawodników. Mają wyłonić przyszłych następców Justyny Kowalczyk. Taką potencjalną następczynią naszej multimedalistki ma szansę zostać Sylwia Molitor. Zawodniczka UMKS-u Marklowice zwyciężyła w generalnej klasyfikacji w kategorii juniorek rocznika 1994/95.

Emocje do samego końca

A jeszcze przed zawodami w Wiśle prowadziła Małgorzata Żółkiewska z MULKS-u Tomaszów Lubelski. W 6 biegach zgromadziła 490 punktów. Molitor miała na koncie 455 punktów i wydawało się, żew ostatnich dwóch biegach trudno będzie jej dogonić rywalkę. Ale Żółkiewskiej nie wyszedł poniedziałkowy wyścig na 5 km klasykiem. Zajęła w nim dopiero 6. miejsce, Sylwia zaś ukończyła zawody na 2. stopniu podium. W efekcie przed ostatnim biegiem Molitor miała już 5 punktów przewagi nad zawodniczką z Tomaszowa Lubelskiego. We wtorek, w ostatnich zawodach cyklu czyli w biegu pościgowym na 5 km stylem dowolnym Molitor okazała się najlepsza, zaś jej najgroźniejsza rywalka Małgorzata Żółkiewska zajęła 3. miejsce. Dzięki temu zawodniczka UMKS utrzymała 1. miejsce w generalce i wygrała cały cykl. Molitor uzbierała w sumie 635 punktów, czyli o 45 więcej niż Żółkiewska. - Nie spodziewałam się, że wygram. Wiedziałam, że będę walczyć do końca, ale nie sądziłam, że będę pierwsza – powiedziała po biegu Sylwia. Bardzo dobrze w generalce spisała się również Dominika Bielecka z MKS-u Wodzisław. Zajęła 4. miejsce. Do podium zabrakło niewiele, bo zaledwie 14 punktów. W biegach na Kubalonce w poniedziałek zajęła 3. a we wtorek 4. miejsce.

Walczyli ze starszymi do siebie

Spore powody do zadowolenia może mieć również 2 lata młodsza od Molitor Agata Warło. Ubiegłoroczna zwyciężczyni cyklu w klasyfikacji generalnej juniorek rocznika 1996/97 zajęła tym razem 3. miejsce. Ona również zawody na Kubalonce zaliczy do udanych. W poniedziałek zajęła 2. miejsce w biegu na 3 km klasykiem, zaś we wtorek była bezkonkurencyjna i wygrała bieg pościgowy na 3 km stylem dowolnym. W sumie w 8 rundach aż 7 razy zajmowała miejsca na podium. - Rok temu Agata zwyciężyła, teraz zajęła trzecie miejsce. Ale zmieniła kategorię wiekową i walczyła ze starszymi od siebie zawodniczkami. Dlatego to trzecie miejsce jest sporym sukcesem. Zresztą dotyczy to nie tylko jej. Większość naszych zawodników przeszła do starszych kategorii wiekowych – podkreśla Aleksandra Pustołka, trener UMKS-u.

W klasyfikacji generalnej juniorek rocznika 1998/99 brązowy medal wywalczyła Alicja Grzybowska, kolejna zawodniczka UMKS-u. Alicja rozkręcała się powoli. Pierwsze zawody kończyła na dalszych miejscach. Przełom nastąpił w 4 biegu cyklu. Od tamtego czasu meldowała się w czołówce, a w ostatnim wtorkowym biegu na 2 km stylem dowolnym stanęła wreszcie na najwyższym stopniu podium.

Chłopcy też w czołówce

W UMKS-ie dobrze spisują się nie tylko dziewczęta. W kategorii juniorów rocznika 1994/95 miejsce 5. w klasyfikacji generalnej wywalczył Marek Skatuła. Z kolei w rywalizacji juniorów rocznika 1996/97 na najniższym stopniu podium uplasował się Filip Kroemer, zaś oczko niżej Wojciech Fojcik, ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej juniorów D.

W klasyfikacji drużynowej UMKS Marklowice zajął 4. miejsce w stawce 50 drużyn. Na 18. miejscu sklasyfikowany został MKS Wodzisław, który jednak reprezentowany był przez znacznie mniejszą liczbę zawodniczek. Tu siłą pociągową całego zespołu była Dominika Bielecka.