Poniedziałek, 15 kwietnia 2024

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Tomasz Sikora kończy karierę

26.03.2012 21:50 | 6 komentarzy | art

 

Wicemistrz olimpijski z Turynu, biathlonista Tomasz Sikora postanowił zakończyć karierę. Decyzję ogłosił podczas zakończonych w niedzielę 25 marca Mistrzostw Polski, rozgrywanych na Kubalonce.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

W Wiśle Sikora zdobył tytuły mistrzowskie w biegu długim i na dochodzenie. Trzeci tytuł zawodnik AZS AWF Katowice dołożył w biegu sztafetowym. Ale w zawodach międzynarodowych kończący się sezon był dla Sikory jednym z najgorszych w karierze. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje odległe 72. miejsce. W pewnym momencie nawet wycofał się ze startów, żeby podszlifować formę. Na niewiele się to zdało. Już poprzedni sezon był dla niego nieudany. Dlatego 38-latek zdecydował się zakończyć karierę.

Świat po raz pierwszy usłyszał o wodzisławianinie w 1995 roku, kiedy dość niespodziewanie we włoskiej Anterselvie wywalczył tytuł Mistrza Świata w biegu na 20 km. Medale na MŚ zdobywał jeszcze w 1997 w Osrblie (brązowy drużynowo) oraz w 2004 w Oberhofie (srebrny indywidualnie). Zdobył także 13 medali Mistrzostw Europy, w tym 6 złotych. W sezonie 2008/09 wywalczył 2. miejsce w Pucharze Świata, a w sezonie 2005/06 wywalczył małą kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji sprintu. 5-ciokrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich. W 2006 roku w Turynie odniósł największy sukces w karierze, zdobywając srebrny medal w biegu masowym na 15 km.

 

(art)