środa, 27 października 2021

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Checz Gdynia wchłonie RTP Unia Racibórz? To nie jest takie proste

17.11.2013 10:53 | 1 komentarz | kozz

W piątek na oficjalnej stronie pierwszoligowej Checzy Gdynia pojawiła się informacja dotycząca połączenia pięciokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej kobiet RTP Unia Racibórz z Checzą.

Checz Gdynia wchłonie RTP Unia Racibórz? To nie jest takie proste
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"5-krotny Mistrz Polski z ostatnich sezonów oraz wicelider rozgrywek Ekstraligi zespół RTP "Unia" Racibórz został przejęty przez Zarząd TKKF "Checz" Gdynia. Jak na razie szczegóły współpracy są wielką tajemnicą, ale przyszłość dwóch utytułowanych klubów jest nieznana" - podano na stronie www.checzgdynia.com.

Do tej informacji odniósł się Andrzej Padewski, członek zarządu PZPN odpowiedzialny za piłkę kobiecą.

Wobec pojawiających się rożnych informacji oraz pytań do mnie dotyczących przejęcia, połączenia klubów Unia Racibórz oraz Checz Gdynia spróbuję trochę wyjaśnić obecną sytuację. Procedurę należało by podzielić przynajmniej na kilka etapów które są czasochłonne i która angażuje Związki Wojewódzkie i Zarząd PZPN.

Pierwszy etap.
Przeniesienie klubu w obrębie działania różnych związków piłki nożnej odbywa się za zgodą Zarządu PZPN. Ta sytuacja występuje w przypadku ww klubów. Unia należy do Śląskiego ZPN natomiast Checz Pomorski ZPN.

Do wniosku o przeniesienie klubu działającego w formie stowarzyszenia niezbędne jest przedłożenie niżej wymienionych dokumentów:

1. Uchwały Walnego Zebrania Członków stowarzyszenia o zmianie statutu w zakresie ustalenia nowej jego siedziby, wyciągu z rejestru sądowego lub decyzji administracyjnej organu rejestrującego dokonane zmiany w statucie, czyli Zebranie Unii na którym walne zebranie członków zmienia siedzibę na miasto Gdynia.

2. Posiadania nowego miejsca rozgrywania zawodów w miejscu siedziby stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej (własny obiekt lub użytkowany na podstawie stosownej umowy z właścicielem obiektu w nowym miejscu siedziby klubu).

3. Zobowiązanie Zarządu stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej o utrzymaniu w całości pasywów i aktywów stowarzyszenia. Czyli to co Unia ma w kasie to co jest własnością klubu i to co jest winna innym.

4. Uchwały Zarządu Związku Piłki Nożnej dotychczasowej siedziby klubu o skreśleniu ze swojej ewidencji jako członka bez pozbawiania praw członka PZPN. Śląski ZPN skreśla Unię z ewidencji członków.

5. Uchwały Zarządu Związku Piłki Nożnej nowej siedziby o przyjęciu do swojej ewidencji jako członka. Pomorski ZPN przyjmuje Unię na członka związku.

6. Kopię obwieszczenia prasowego o wezwaniu wszystkich wierzycieli stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej do zgłoszenia w ciągu 1 miesiąca przed złożeniem niniejszego wniosku wszystkich wymagalnych wierzytelności i innych zobowiązań istniejących w stosunku do klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej. Zgłoszą się wierzyciele i będzie wiadomo ile Unia ma zaległości finansowych.

7. Przeniesienie klubu odbywa się łącznie ze wszystkimi zawodnikami oraz kadrą szkoleniową. Oczywiście pod pewnymi warunkami o których poniżej.

8. Odmowa przeniesienia się przez zawodnika do nowej siedziby klubu może być podstawą rozwiązania kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę) przez stosowne organy PZPN (ZPN) bez orzekania o winie.


- Przekształcenia form prawnych klubów oraz zmiany ich nazwy powinny być dokonywane po zakończeniu sezonu piłkarskiego. To jest problem którego kluby nie przeskoczą. Muszą czekać z pomysłem na zakończenie sezonu. Po sezonie powinien nastąpić dugi etap połączenia klubów ale o tym za wcześnie - skomentował na facebook'u prezes Padewski.


SPORTNOWINY.PL NA FACEBOOK'U LUBIĘ TO!