Piątek, 1 marca 2024

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

RTP Unia Racibórz: To jeszcze nie koniec pięciokrotnego mistrza Polski

17.12.2013 16:51 | 19 komentarzy | kozz

W poniedziałek odbyło się Walne Zgromadzenie Wyborcze zwołane przez zarząd RTP Unia. Sytuacja pięciokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej kobiet była beznadziejna. Brak sponsorów i wsparcia ze strony miasta oraz wycofanie się głównego sponsora i założyciela klubu Remigiusza Trawińskiego spowodowało, że RTP Unia Racibórz mogła nie przystąpić do rozgrywek w rundzie wiosennej, tym samym nie dokańczając sezonu 2013/14.

RTP Unia Racibórz: To jeszcze nie koniec pięciokrotnego mistrza Polski
Przewodniczący Wydziału Piłkarstwa Kobiecego Andrzej Padewski (z prawej) wręcza medale za piąty tytuł mistrzowski. Na zdjęciu również wiceprezes Józef Teresiak i najlepsza atakująca w historii RTP Unia Patrycja Wiśniewska. /fot. Maciej Kozina
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas zgromadzenia ustalono, że RTP Unia Racibórz na pewno przystąpi do rundy rewanżowej w Ekstralidze kobiet. Sytuacja zmieniła się dzięki działaczom klubu z północy Polski - Checzy Gdynia (obecnie grającej na zapleczu Ekstraligi). Złożyli oni deklaracje członkowskie. Nowym prezesem RTP Unia Racibórz został 20-letni Mateusz Bieszke. W skład zarządu weszli ponadto: były prezes RTP Unia Józef Teresiak (wiceprezes), Adam Mużelak (sekretarz), Kamila Marszałek, Katarzyna Glowalla, Dariusz Glowalla i Andrzej Dziurdziewicz (członkowie zarządu). Komisja rewizyjna jest całkowicie związana z Checzą Gdynia.

Póki co dowiedzieliśmy się kto będzie sterował klubem. Nie wiadomo na razie nic, kto będzie występował na boisku. O tym jak będzie wyglądała kadra dowiemy się na początku 2014 roku.

- Rządzi ten, kto ma pieniądze, a wygląda na to, że w Gdyni one są, skoro podjęli się zadania grania w rundzie wiosennej jako RTP Unia. Jeżeli Polski Związek Piłki Nożnej nie zgodzi się na to, aby drużyna wiosną występowała w Gdyni, to na cztery mecze, które RTP ma rozegrać jako gospodarz zespół przyjedzie do Raciborza - powiedział aktualny wiceprezes Teresiak.

Jeśli jednak zespół będzie grał mecze w Gdyni to najwierniejsi kibice raciborskiego klubu na pierwszy mecz wiosną będą mieli stosunkowo blisko, bowiem rundę rewanżową RTP Unia Racibórz rozpocznie od wyjazdowego meczu z TS Mitech Żywiec.

- Osobiście bardzo się cieszę, że Unia jeszcze w rundzie wiosennej będzie grała. RTP Unia i tak nie zniknie z mapy piłkarstwa kobiecego, bo w Raciborzu pozostaną drużyny młodzieżowe. Od 1 lipca w Gdyni ma powstać Spółka Akcyjna i Checz Gdynia zainteresowana jest tylko pierwszą drużyną, a młodzież (ze szkółek UKS Gamów i UKS Pawłów - przyp. red.), która będzie występować w dwóch drużynach zostanie w Raciborzu i będzie grać z chłopcami w rozgrywkach podokręgu Racibórz. Na razie będziemy grali na poziomie trampkarskim i juniorskim, a w przyszłości może na poziomie trzeciej lub drugiej ligi. Wszystko będzie zależało od tego na co Unię będzie stać - zapewnił Józef Teresiak.

RTP Unia poza tym, że zdobyła w pięć mistrzostw Polski doczekała się trzech piłkarek, które zostały mistrzyniami Europy do lat 17 (Gabriela Grzywińska, Ewelina Kamczyk, Dżesika Jaszek - dwie ostatnie pochodzą z Raciborszczyzny).

Po rundzie jesiennej Unia znajduje się na drugiej pozycji w Ekstralidze Kobiet, tracąc pięć punktów do Medyka Konin.

Przypomnijmy, że RTP w rozgrywkach ligowych występuje od 2003 roku. Wtedy RKP Rybnik przeniósł się do Raciborza tworząc RTP Unia Racibórz, a w kolejnych latach tworząc potęgę polskiego piłkarstwa kobiecego.

Jak można zobaczyć na stronie internetowej Checzy Gdynia, klub od sezonu 2014/15 miałby się nazywać Ladies Football Team (Link do sesji zdjęciowej)

Aktualizacja:

Po przeczytaniu, do powyższego artykułu odniósł się Przewodniczący Wydziału Piłkarstwa Kobiecego Andrzej Padewski. - Polski Związek Piłki Nożnej zakazuje łączenia klubów w trakcie sezonu, co oznacza, że RTP Unia Racibórz mecze jako gospodarz musi rozegrać w Raciborzu. Co równie istotne Mateusz Bieszke nie może pełnić funkcji prezesa w dwóch klubach jednocześnie. To jest złamanie punktu 10 ustawy o sporcie. Na dzień dzisiejszy nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod nazwą Unii Racibórz klub dalej funkcjonował. Jedyną przeszkodą może być dyskwalifikacja Unii za brak posiadania drużyn młodzieżowych - komentuje prezes Padewski.

Treść art. 10. Osoba fizyczna lub osoba prawna będąca członkiem lub posiadająca udziały albo akcje w klubie sportowym będącym członkiem polskiego związku sportowego nie może być członkiem lub posiadać udziałów albo akcji lub być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie.

 

Czytaj TAKŻE: 20-letni Mateusz Bieszke został nowym prezesem RTP Unia Racibórz

Ludzie:

Remigiusz Trawiński

Remigiusz Trawiński

Remigiusz Trawiński (ur. 20 marca 1958 roku w Warszawie) – polski przedsiębiorca, działacz i trener piłkarski.