Wtorek, 28 maja 2024

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Sztuka walki... z uzależnieniami

20.12.2013 14:01 | 1 komentarz | e

W Klubie Sportowym "Łamator" od kilku już lat jest prowadzona szeroko zakrojona profilaktyka uzależnień. W ramach niej zorganizowano szkolenie z zakresu oddziaływania alkoholu, dopalaczy, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na organizm człowieka oraz postępowania w przypadku zatrucia.

Sztuka walki... z uzależnieniami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zajęcia przeprowadziła firma szkoleniowa "Life-ratownictwo medyczne", której instruktorzy są na co dzień czynnymi ratownikami medycznymi. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe. W pierwszej grupie najmłodszy uczestnik miał 4 lata, a tematyka zajęć obejmowała zdrowe odżywianie, piramidę żywieniową, szkodliwość fast foodów oraz napoi energetycznych.

Oprócz tego maluchy uczyły się pod jakie numery telefonu dzwonimy, kiedy widzimy osobę poszkodowaną, jak rozpoznawać czy ktoś jest przytomny oraz jak ułożyć człowieka w "pozycji bocznej ustalonej". Wiele radości sprawiła dzieciom nauka posługiwania się "folią życia". Starsza grupa dowiedziała się dlaczego nie warto sięgać po alkohol, papierosy i inne ogólnodostępne używki. Uczyli się także wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach człowieka.

Najstarsi członkowie klubu z zainteresowaniem słuchali wykładu o wpływie substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Opis działania środków był połączony z informacją o ich szkodliwym wpływie oraz prezentacją filmów. Ratownicy zwrócili szczególną uwagę na trudności w ratowaniu osób pod wpływem "dopalaczy", ponieważ przy zażyciu tego typu środków nie wiadomo jaka substancja dostała się do organizmu.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu szkoleń jakie czeka Łamatorów. Po kolejnych zajęciach na sali przyjdzie czas na sprawdzenie swych umiejętności ratowania w zaimprowizowanych scenkach na powietrzu. Zajęcia zostały sfinansowane z funduszu antyalkoholowego Miasta Racibórz.

- Bardzo się cieszę, że zajęcia spotkały się z tak dobrym odbiorem naszych zawodników. W bardzo ciekawy sposób zostały połączone zajęcia profilaktyczne z nauką udzielania pierwszej pomocy. Całość została przeprowadzona przez zawodowców, którzy na co dzień stykają się z ludźmi pod wpływem alkoholu, narkotyków i udzielają im pomocy - mówi prezes Tomasz Jabłonka.