Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Polowy naprawia raciborski futbol z pomocą Śledzia

11.09.2019 07:00 | 14 komentarzy | ma.w

Za 36 tys. zł szkoleniowiec piłkarski wdroży w Raciborzu pierwszy etap autorskiego programu treningowego. Dzięki niemu talenty z małych, dzielnicowych klubów mają odbudować markę Unii Racibórz.

Polowy naprawia raciborski futbol z pomocą Śledzia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Kiedy jeżdżę po Polsce, to słyszę, że Unia Racibórz wciąż jest poważana jako klub kojarzący się z naszym miastem – opowiadał prezydent Raciborza Dariusz Polowy w środę 4 września, na konferencji prasowej. Zwołał ją, by podpisać umowę z Markiem Śledziem. Obecnie jest on dyrektorem akademii piłkarskiej RKS Raków Częstochowa, a wcześniej był związany z Lechem Poznań.

Od diagnozy do umowy

Na spotkanie dla mediów zaproszono także przedstawicieli klubów piłkarskich z Raciborza. Działa ich 7 w mieście. Potrzeba wdrożenia nowego systemu szkolenia dzieci i młodzieży, utalentowanej piłkarsko była tematem rozmów prezydenta Polowego z działaczami i trenerami. – Rozmowy trwają od początku roku. Dyskutujemy o tym także w Radzie Sportu. Umowa z panem Śledziem stanowi owoc tych spotkań, jest efektem diagnozy stanu przeze mnie zastanego. Środowisko piłkarskie zaproponowanło takie rozwiązania – stwierdził włodarz miasta.

Najwyższa marka

Celem czteromiesięcznej umowy, wartej ogółem 36 tys. zł (połowa tej kwoty to zaliczka dla Śledzia), jest dążenie do przywrócenia „jak najwyższej marki piłce raciborskiej”, co podkreślił prezydent. W praktyce oznacza to stopniowe podonoszenie poziomu wyszkolenia dzieci i młodzieży. Odbywać się będzie ono poprzez współpracę klubów w mieście i przekazywanie najlepszych zawodników do klubu wiodącego, którym będzie raciborska Unia.

Strażacki wzór

Prezydent Polowy sprawując swój urząd poznał już bolączki miejscoweogo środowiska sportowego. Tak jak na innych polach i tutaj dąży do racjonalnego wydatkowania pieniędzy z budżetu miasta. – Ważne, że jest szansa na współpracę między klubami, które dziś rywalizują o pomoc z miasta. Spójrzmy jak pięknie współpracują strażacy z OSP. Tego chciałbym u piłkarzy – podkreśla D. Polowy. Liczy, że gdy podniesie się jakość szkolenia młodzieży, to skorzysta z tego piłka seniorska w mieście.

Piramida szkoleniowe

W trakcie konferencji w urzędzie Marek Śledź zaznaczył przy dziennikarzach, że „nie uzdrowi całkowicie dosyć przeciętnego poziomu szkoleniowego”, jaki zastał w Raciborzu. Jego projekt dotyczy stworzenia klubów filialnych oraz zunifikowanej technologii szkolenia, w strukturze piramidy. – Wyniki sportowe powinny być odzwierciedleniem poziomu szkolenia. Trzeba trenować i grać z lepszymi żeby się rozwijać. Selekcja i nabór wymaga usystematyzowania. Ja wnoszę swoje doświadczenie i szkoleniowe know-how ale gros pracy spocznie na barkach klubów – wyjaśniał gość z Częstochowy.

Umowa z Raciborzem to początek projektu. Jak zaznaczył Śledź, „obarczony trudnościami”, bo proces selekcyjny będzie początkowo wzbudzał kontrowersje. Wie o tym z doświadczenia, bo wdrażał go ostatnio w Rakowie Częstochowa.

(ma.w)

Po podpisaniu umowy o rozpoczęciu współpracy urzędu i Marka Śledzia zadaliśmy prezydentowi Polowemu i jego gościowi kilka pytań. Rozmowy na kolejnej stronie.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza