Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Urwał zapaśnikom i pływakom, żeby dołożyć piłkarzom. Prezydent Polowy znów nie słucha urzędników

20.04.2021 13:59 | 17 komentarzy | ma.w

Komisja konkursowa pod kierunkiem Iwony Trzeciakowskiej (szefowa wydziału spraw społecznych w magistracie) uznała, że Unii Racibórz sp. z o.o. należy się dotacja z tzw. „alkoholówki” w kwocie 15 tys. zł. Dariusz Polowy zanegował tę opinię i zdecydował, że unici dostaną 95 tys. zł. Włodarz miasta zabrał pieniądze wysoko ocenionym w konkursie zapaśnikom z MKZ Unia i pływakom z Victorii.

Urwał zapaśnikom i pływakom, żeby dołożyć piłkarzom. Prezydent Polowy znów nie słucha urzędników
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy i nazywany jego "prawą ręką" Krzysztof Żychski szef wydziału edukacji. Obaj panowie są entuzjastami zmian w piłkarskiej Unii Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na konkurs ofert ogłoszony w raciborskim urzędzie miasta z zakresu „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” przeznaczono w tym roku 360 tys.zł.

Z wnioskami o dotacje wystąpiło 17 oferentów - stowarzyszeń, klubów i organizacji. 5 ofert uzyskało negatywną ocenę formalną i nie dostało żadnych pieniędzy. Dwóm oferentom zabrakło punktów, by uzyskać dotację.

Najwyższe kwoty komisja przyznała:

  • MKZ Unia Racibórz 90 000 zł
  • MKS - SMS Victoria Racibórz 90 000 zł

Spółka miejska Unia Racibórz, wokół której nabrzmiało w ostatnim czasie sporo kontrowersji w gronie radnych opozycji, wnioskowała do urzędu o 104 tys. zł dotacji.

Komisja przyznała Unii jedynie 15 tys. zł, a oferta spółki miejskiej została oceniona najniższej w gronie podmiotów, które uzyskały dotacje.

Prezydent Dariusz Polowy nie zasugerował się opinią komisji konkursowej i zdecydował, że piłkarze z Unii dostaną od Miasta 95 tys. zł. To największa kwota dofinansowania w tym konkursie.

Skreślenia w protokole konkursowym z adnotacją prezydenta Dariusza Polowego

To już kolejna, przychylna dla Unii sp. z o.o. decyzja głowy miasta w krótkim odstępie czasu. Wcześniej - także nie zgadzając się z opinią komisji konkursowej - prezydent postanowił, że spółka otrzyma 400 tys. zł dotacji z puli na realizację zadań sportowych w mieście. Tym samym cztery razy przebił kwotę, jaką zaproponowała dla Unii komisja konkursowa (pod przewodnictwem Karoliny Kunickiej naczelniczki wydziału promocji). Tutaj przeczytasz o szczegółach.

Do lokalnych redakcji przesłał swój komentarz w sprawie Marek Labus, lekarz i były samorządowiec. Ten od dawna nie szczędzi krytyki powołaniu nowej spółki miejskiej i kolejnym działaniom prezydenta miasta z nią związanym. Konkurs dotacyjny uznaje za kontrowersyjny, być może wadliwy prawnie. U prezydenta miasta Labus dostrzega dyktatorskie zapędy, domaga się kontroli przeprowadzenia konkursów dotacyjnych. Poniżej pełna treść uwag i zarzutów formułowanych przez M. Labusa.

Pobierz MIASTO DOTUJE WĄTPLIWĄ PRAWNIE DZIAŁALNOŚĆ WŁASNEJ SPÓŁKI poprawione.docx (format docx, rozmiar ~15.87 k)

Przypomnijmy, że prezydent Polowy tłumaczy kierowanie miejskich środków do Unii sp. z o.o. determinacją w zrealizowaniu tam projektu szkoleniowego. Opracował go Marek Śledź, ekspert z Rakowa Częstochowa, a wcześniej Lecha Poznań.

- W tym roku jest szansa, że zaplanowane działania będzie można realizować, dlatego zdecydowałem o takim przydziale środków miejskich na ten cel - wyjaśniał Nowinom D. Polowy.

Z dwóch miejskich konkursów piłkarze ze Srebrnej otrzymają razem ok. pół miliona złotych. To kwota większa niż ta, którą w poprzednich latach urząd przekazywał klubowi występującemu aktualnie w okręgówce.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Karolina Kunicka

Karolina Kunicka

Naczelniczka wydziału promocji w UM Racibórz

Marek Labus

Marek Labus

Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia