Sobota, 25 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Marek Cyran chce, by Unia była wielkim klubem. Nowy prezes spółki od 30 lat działa w futbolu

27.04.2023 12:31 | 10 komentarzy | ma.w

Kojarzony od lat z LKS 07 Markowice, członek zarządu Podokręgu Racibórz wygrał pierwszy konkurs na prezesa Unii Racibórz sp. z o.o. i od maja stanie na jej czele. Zdecydował się kandydować, bo Unię uważa za silną markę z tradycją, a funkcja prezesa daje mu okazję do rozwoju osobistego.

Marek Cyran chce, by Unia była wielkim klubem. Nowy prezes spółki od 30 lat działa w futbolu
Marek Cyran jeszcze w barwach LKS 07 Markowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cyran był faworytem do objęcia fotela po Kamilu Paruzelu. Aktualnie, tymczasowo Unii prezesuje Adam Rutowicz, który z końcem kwietnia przekaże obowiązki swemu następcy.

Marka Cyrana zapytaliśmy o powód, dla którego zdecydował się kandydować w konkursie, jaki ogłosiła rada nadzorcza Unii Racibórz. Był w tej rywalizacji zdecydowanym faworytem, w otoczeniu Unii jak i w magistracie często padało jego nazwisko w kontekście przyszłego szefa klubu.

Oto co odpowiedział Cyran:

Unia Racibórz to klub z wieloletnią tradycją, mający swoją ugruntowaną markę i to nie tylko w samym Raciborzu, ale i poza miastem czy powiatem. Wielokrotnie się o tym przekonałem przebywając w różnych środowiskach piłkarskich. Ponadto po wieloletnich doświadczeniach natury organizacyjnej jak i sportowej w klubach, z którymi byłem związany przez te kilkadziesiąt lat przygody z futbolem, a zwłaszcza ostatnio w LKS 07 Markowice, postanowiłem wykorzystać te kwalifikacje na rzecz Unii Racibórz.

Marek Cyran w prezentacji swego nowego klubu

Marek Cyran w prezentacji swego nowego klubu

O jakiej Unii przyszłości marzy nowy prezes?

Każdy, kto prowadzi klub marzy o tym, żeby był on wielkim klubem. Takie marzenia są niezależne od możliwości organizacyjnych czy sportowych. Nie inaczej jest ze mną. Bacząc na realia w jakich funkcjonuje Unia, trzeba jednak mieć na uwadze jak długa jest droga do takiego celu. Będę zatem pracował nad:

- poprawą i rozbudową bazy sportowej

- współpracą z innymi klubami raciborskimi oraz instytucjami społeczno - kulturalnymi

- właściwymi relacjami z rodzicami i kibicami, współpracą z nimi

- poszukiwaniem sponsorów i darczyńców

- właściwymi relacjami z mediami

- szkoleniem dzieci i młodzieży wg przygotowanego autorskiego programu opartego na współpracy z klubem Raków Częstochowa

- wprowadzeniem do treningów dodatkowych zajęć

- zatrudnieniem najlepszych trenerów oraz pomocą w podnoszeniu przez nich kwalifikacji

- oparciem zespołu seniorów na wychowankach

- nawiązaniem i współpracą z klubami z zagranicy, organizowaniem wspólnych turniejów u siebie i na wyjazdach

- organizacją zawodów sportowych, turniejów letnich i zimowych

- organizacją imprez kulturalno – społecznych, a także wycieczek

Jako prezes klubu z Markowic organizował tam turnieje z udziałem klubów z Ekstraklasy - ostatnio Górnika Zabrze czy Cracovii

Jako prezes klubu z Markowic organizował tam turnieje z udziałem klubów z Ekstraklasy - ostatnio Górnika Zabrze czy Cracovii


Marek Cyran z wykształcenia jest nauczycielem, magistrem pedagogiki. Pracuje jako zastępca dyrektora w Centrum Kształcenia Praktycznego w Raciborzu. Jest również trenerem piłki nożnej, członkiem zarządu piłkarskiego Podokręgu Racibórz.

Ukończył studia podyplomowe na kierunkach: menedżer sportu i turystyki oraz administracja i zarządzanie.

Ponad 30 lat jest związany z piłką nożną; to wychowanek Odry Opole. W latach 90. trenował grupy młodzieżowe KS Unia Racibórz.

Jako trener i działacz brał czynny udział w tworzeniu klubów piłki nożnej - LKS Rolnik Lewice i LKS Sparta Babice.

Ostatnie 7 lat był prezesem LKS 07 Markowice. Za jego prezesury klub stał się jednym z najprężniej działających LKS-ów na Śląsku.

Jako trener wprowadził Spartę Babice oraz LKS 07 Markowice do Klasy B Podokręgu Racibórz, a jako prezes markowickiego klubu awansował z nim klasy A.

Za działalność społeczną na rzecz propagowania piłki nożnej otrzymał odznaczenia:

- Złota Odznaka Honorowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej,

- Złota Honorowa Odznaka Ludowe Zespoły Sportowe,

- Brązowa Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej

Miasto Racibórz podało w oficjalnym komunikacie:

Decyzja o wyborze nowego prezesa jest ważnym krokiem w dalszym rozwoju Unii Racibórz. Pozwoli klubowi na osiąganie kolejnych sukcesów sportowych. Nowo wybranemu prezesowi życzymy realizacji wszystkich ambitnych planów i samych sukcesów.

oraz

Rada nadzorcza spółki mianowała na to stanowisko pana Marka Cyrana, który posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz predyspozycje przydatne do zarządzania klubem sportowym.