Niedziela, 22 grudnia 2024
imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
RSS
Tegoroczna edycja Silesia Samurai zbiegła się w czasie z 20-leciem klubu sportowego FC Ronin, którego prezesem jest Robert Szindler - organizator wydarzenia.
14 grudnia odbył się IX Międzynarodowy Turniej Bokserski o Puchar Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Były trener ROW-u Rybnik, Dawid Jóźwiak, podzielił się w rozmowie swoimi doświadczeniami z pracy w klubie, wspomnieniami o największych wyzwaniach, jakie napotkał, oraz planami na przyszłość. Opowiedział, jak udało mu się zmotywować...
8 grudnia w amfiteatrze Rodzinnego Parku Rozrywki pojawiła się Zimowa Akademia Sportu, dzięki której najmłodsi mogli poczuć smak iście zimowych zawodów sportowych.
Dynamiczny rozwój infrastruktury klubowej Górnika Radlin przybliża moment otwarcia nowoczesnego kompleksu sportowego. Budynek klubowy, imponująca trybuna i starannie przygotowane boisko to wizytówka ambitnego projektu, który zmienia przyszłość...
W przeszłości rehabilitant w szpitalu, znany także w środowisku piłkarskiej i zapaśniczej Unii. Długoletni ratownik wodny, członek WOPR-u, pracownik ZSOMS. Kto jeździł na obozy do Pleśnej, musiał spotkać pana Zbysława, bo wakacje w nadmorskiej...
Jubileuszowy Bieg Barbórkowy zgromadził na starcie wielu uczestników. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy sportów biegowych mieli okazję zmierzyć się na 10-kilometrowym dystansie.
Runda jesienna zakończyła się dla Unii Turza Śląska katastrofalnym wynikiem – 16. miejsce w tabeli i widmo spadku wiszące nad klubem. Drużyna, która jeszcze niedawno była uznawana za solidnego gracza w swojej lidze, kompletnie przespała...
W sali wypełnionej po brzegi kibicami, partnerami i zawodnikami, Górnik Radlin uroczyście zaprezentował nowy sztab szkoleniowy, który ma poprowadzić drużynę do kolejnych sukcesów. Spotkanie podsumowujące rundę jesienną było także okazją...
Związek z lokalnym klubem i piłką nożną jest dla niego czymś więcej niż sportem – to historia pasji, zaangażowania i pracy na rzecz drużyny. W rozmowie z Nowinami zawodnik Przyszłości Rogów — Kamil Kucharski dzieli się swoimi doświadczeniami...
Przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek przestrzega przed chaosem w górnictwie. Może to być konsekwencją braku notyfikacji umowy społecznej, która określa zasady przeobrażeń w tej branży. Bez wdrożenia tej umowy górnicy nie będą mieć gwarancji pracy w kopalniach.
Odwiedziny duszpasterskie, czyli popularna kolęda tradycyjnie przypada na czas po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku. Jednak księża z jednej z jastrzębskich parafii już w najbliższy piątek zaczynają odwiedzać jastrzębian w domach.
W popularnym „Korfantym” wręczono stypendia dla zdolnych i aktywnych uczniów. Młodzież będzie dostawała pieniądze przez cały rok szkolny. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy szkoły z Fundacją Świętego Mikołaja.
Zaduszki, Dzień Zaduszny przypada na dzień 2 listopada i w Kościele katolickim poświęcony jest wszystkim zmarłym, którzy przebywają w czyśćcu. Ma to być miejsce ich pośmiertnej pokuty. Na jastrzębskich cmentarzach znajdują się między innymi groby sapera, powstańców, zaginionych bez wieści oraz ofiar I i II wojny światowej.
W dniu Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. To czas modlitwy i zadumy. W tym szczególnym czasie na cmentarzach można spotkać wolontariuszy, którzy zbierają datki na jastrzębskie hospicjum. Są też i harcerze sprzedający znicze. W ten sposób gromadzą środki na swoją działalność.
1 listopada to w polskiej tradycji dzień Wszystkich Świętych. Na terenie Jastrzębia jest kościół pod takim wezwaniem i znajduje się w sołectwie Szeroka. Swoją genezą sięga końca XIII wieku. Na parafialnym cmentarzu możemy zobaczyć wyjątkowy pomnik, postawiony przy grobie żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej oraz powstańców śląskich.
1 i 2 listopada, czyli Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym na cmentarzach w Jastrzębiu-Zdroju spotkamy harcerzy. Jak co roku, będą sprzedawać znicze. Dochód ma być przeznaczony na cele organizacyjne.
Na tym cmentarzu pamięć o zmarłych wyraża się nie poprzez zapalenie zniczy, ale położenia kamienia na grobie. Nie obchodzi się tam dnia Wszystkich Świętych, co nie oznacza, że zapomina się zmarłych. Cechą charakterystyczną tego miejsca są pionowe nagrobki zwane macewami. Chodzi o cmentarz żydowski w Żorach, który choć mocno zniszczony...
W przededniu katolickiego dnia Wszystkich Świętych coraz częściej, szczególnie młodzi ludzie, obchodzą anglosaskie Halloween. Czy te dwa zwyczaje są dla siebie konkurencyjne? A może – jak chcą niektórzy – To ostatnie ma być zagrożeniem dla wiary katolickiej w Polsce?
Tańce, tort, szampan i hop do wody, zimnej wody. Co było okazją do takiego świętowania? Klub Morsów „Biały Miś” obchodził 15-lecie swojej działalności. Kąpielisko „Zdrój” było miejscem wielkiej, radosnej imprezy.
Trwają prace przy budowie skweru przy ulicy Katowickiej. Jest już gotowa niecka fontanny i firma przystąpi do układania nawierzchni wokół niej. Teren wokół postumentu nazywanego potocznie „rybą” czy „heblem” zmienia swoje oblicze.
Czy Chorwacja to wyłącznie Adriatyk, plaże i cieszący się wakacyjnym chilloutem turyści? Czy możliwe, że ta piękna i słoneczna kraina skrywa mroczne tajemnice? Dlaczego na jednej z wysp w czasach II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny? Odpowiedź na te wszystkie pytania poznali uczestnicy spotkania z Aleksandrą Wojtaszek,...
Podczas październikowej sesji Rady Miasta radni poznali nazwisko kandydatki na stanowisko skarbnika miasta. Została nią Agnieszka Marszałek, wieloletnia pracownica Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. To osoba zaproponowana przez prezydenta Michała Urgoła.
Kolejne spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum było poświęcone Henrykowi Sławikowi, a właściwie historii szkoły dla polskich uchodźców wojennych w Balatonboglar na Węgrzech w latach 1939-1944. Z tej okazji do Jastrzębia przyjechał jej autor Laszlo Szentes.
Układanie bukietów w bibliotece – brzmi zaskakująco, ale to całkiem możliwe. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1 przy ulicy Opolskiej zaprosiła panie na warsztaty florystyczne. I tak między regałami z książkami dało się wyczuć woń kwiatów.
Centrum handlowe przy al. Piłsudskiego rozpoczęło działalność. Sklep mieści się w budynku, który wcześniej był zajmowany przez firmę E.Leclerc. Obiekt przez dłuższy czas był pusty, stając się jednym z ulubionych miejsc jastrzębskich bezdomnych.
Jastrzębianie otrzymują informacje SMS z informacjami o wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w mieście. Ostatnio pojawił się pomysł, aby powiadamiano również o utrudnieniach na drogach, przerwach w dostawie prądu i gazu.
Najnowsze komentarze